Marynarka Wojenna USA wstrzymuje prace nad działem elektromagnetycznym typu railgun

Jak wynika z nowych dokumentów budżetowych na rok fiskalny 2022, marynarka wojenna USA przerywa prace nad morskim działem elektromagnetycznym.

Kilka dni temu serwis „The War Zone – The Drive” poinformował, że na podstawie propozycji budżetu obronnego na 2022 rok fiskalny, program marynarki wojennej USA dotyczący opracowania działa elektromagnetycznego (railgun) najwyraźniej jest już praktycznie anulowany. W piątek podano z kolei, że z zamówienia budżetowego wynika, że US Navy planuje zaprzestać prac nad tą bronią.

Z dokumentów wynika, że US Navy podjęła decyzję o wstrzymaniu prac nad opracowaniem programu Gun-Launched Guided Projectile (GLGP), wcześniej znanego jako Hyper-Velocity Projectile (HVP), czyli działa wystrzeliwującego pociski z bardzo dużą prędkością. Jak stanowi jeden z dokumentów, marynarka wojenna USA „przerwała prace badawczo-rozwojowe nad Gun-Launched Guided Projectile”. Dodano, że potencjalne rewinwestycje w programie zostaną poddane ponownej ocenie po tym, jak zakończone zostaną trwające obecnie analizy.

W innym dokumencie stwierdzono, że program GLGP został anulowany w budżecie na rok budżetowy 2022 z powodu kosztów. Dzięki temu, amerykańska marynarka zamierza zyskać na inne cele około 5,9 mln dolarów.

Przeczytaj: USA: nowoczesne działo elektromagnetyczne Blizer zaprezentowano generałom [+VIDEO]

Czytaj także: USA: railgun mógłby służyć do obrony państw bałtyckich przed Rosją [+VIDEO]

W 2016 roku informowano, że amerykańska marynarka zamierza zainstalować działo elektromagnetyczne na jednym z najnowszych niszczycieli klasy Zumwalt.

Railgun, czyli działo elektromagnetyczne, pozwala wystrzeliwać pociski z prędkością nawet siedmiokrotnie wyższą od prędkości dźwięku, bez wykorzystania materiałów wybuchowych. Były one badane przez U.S. Navy ze względu na wysoką skuteczność i niższe koszty w porównaniu z pociskami rakietowymi i bombami. Cele są w tym przypadku niszczone samą energią kinetyczną rozpędzonego pocisku. W przeszłości zademonstrowano zdolność działa do wystrzelenia pocisku HVP/GLGP z prędkością mniej więcej Mach 6, ponad 7,2 tys. km na godzinę. Miało razić cele na dystansie 200 km. Później opracowano też pocisk z głowicą kumulacyjną, przeznaczoną do wystrzeliwania z prędkością do Mach 3.

Teraz Marynarka Wojenna USA stwierdziła, że program GLGP, w który zainwestowano nieco ponad 15 milionów dolarów, że potencjalne możliwości oferowane przez te pociski nie są warte kosztów. Wskazuje to również, że służba skutecznie anuluje projekt działa elektromagnetycznego, chociaż twierdzi, że zachowa dokumentację sprzętową i techniczną dotyczącą tej broni do potencjalnego wykorzystania w przyszłości.

W mediach pojawiają się też spekulacje, że w przyszłości tą technologią może być zainteresowana amerykańska armia, jako amunicją dla haubic kal. 155 mm, w kontekście wykorzystywania ich przeciwko rakietowym pociskom manewrującym.

thedrive.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply