Policja zatrzymała kolejnego "kuriera", który przewoził przez terytorium Polski nielegalnych imigrantów. Mężczyzna przewoził w aucie dwóch obywateli Indii - poinformowała policja w niedzielę. Zdarzenie miało miejsce w Rzędzianach.

Policjanci ze Szczecina zatrzymali do kontroli citroena. Oprócz polskiego kierowcy w aucie znajdowało się dwóch obywateli Indii, którzy przekroczyli wcześniej nielegalnie granicę. "Kierowca został zatrzymany, a imigranci przekazani Straży Granicznej" - podała policja w komunikacie, cytowanym przez portal Polskiego Radia Białystok.

Zdarzenie miało miejsce w Rzędzianach (województwo podlaskie).


Co najmniej 400 osób poszkodowanych, straty na co najmniej 20 mln zł - to efekty działania piramidy finansowej. Siedem kolejnych osób zostało zatrzymanych w związku z tą sprawą przez CBA - poinformowała służba w piątek.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prowadzą śledztwo dotyczące doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzanie ich w błąd co do zamiaru inwestowania przekazanych przez nich środków finansowych. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w ramach działania tej piramidy finansowej blisko 400 osób mogło stracić ponad 20 mln zł. W związku z tą sprawą zatrzymano siedem osób, w tym prezesa jednego z podmiotów wykorzystywanego w przestępstwie, pełnomocników oraz osoby zajmujące się pozyskiwaniem klientów dla spółek. Czynności przeprowadzono na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza.

Zgromadzone dowody wskazują, że zatrzymane osoby działając w ramach zorganizowanej grupy przestępczej pozyskiwały środki finansowe tytułem zawarcia umowy crowdfundingowej na rzecz rożnych podmiotów, kontrolowanych przez jednego z podejrzanych.


Dwie grupy bojowe lotniskowców - brytyjska i amerykańska - na czele z lotniskowcami HMS Prince of Wales i USS Harry S. Truman wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Cold Response 2022. Jednostki wezmą udział w manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego na wodach w pobliżu Norwegii. Ćwiczenia rozpoczną się w marcu br.

Cold Response 2022 będą największymi ćwiczeniami NATO w obrębie koła podbiegunowego od lat 80. XX - podkreśla portal The Barents Observer. Manewry rozpoczną się w marcu. Weźmie w nich udział około 35 tys. żołnierzy z 28 krajów. Przygotowania do samych ćwiczeń trwają już od dawna i nie mają bezpośredniego związku z obecną sytuacją międzynarodową. Stanowią one stały element współpracy sił NATO.

W poniedziałek Royal Navy poinformowała o wysłaniu do Arktyki lotniskowa HMS Prince of Wales i przejęciu odpowiedzialności za dowodzenie grupą zadaniową Morskich Sił Wysokiej Gotowości NATO. Lotniskowiec będzie dowodził grupą przez najbliższy rok.


Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.

O rozmowie szefów dyplomacji dwóch państw poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. "Sekretarz potwierdził zdecydowane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu niesprowokowanej koncentracji wojsk Rosji" - oświadczenie Price'a przytoczył portal telewizji Polsat News.

Rau i sekretarz stanu Blinken mieli mówić o "dalszej współpracy", która miałaby na celu "odstraszyć Rosję od dalszej agresji". Ten drugi, opisując rolę polityczną Polski, użył sformułowania "polskie przywództwo na wschodniej flance NATO".


Projekt ustawy o wolności słowa w internecie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowy do przyjęcia przez rząd - powiedział w niedzielę wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Woś. Zaznaczył, że projekt jest ważny i jak najszybciej powinien zostać skierowany do parlamentu. Wiceminsiter podkreślił, że projekt został wysłany do Kancelarii Premiera, ale bardzo długo nie był mu nadawany właściwy bieg, później został skierowany do konsultacji międzyresortowej

Wiceminister poinformował w niedzielę w  Programie Pierwszym Polskiego Radia, że projekt ustawy o wolności słowa w internecie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest gotowy do przyjęcia przez rząd, a następnie do skierowania do parlamentu jako projekt rządowy. "Projekt został wysłany do Kancelarii Premiera, ale bardzo długo nie był mu nadawany właściwy bieg, później został skierowany do konsultacji międzyresortowej" - powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości, cytowany przez PAP.

"Projekt jest na końcowym etapie rządowym. Ministerstwo Sprawiedliwości, minister Ziobro, minister Kaleta, ja też osobiście uważamy, że jak najszybciej powinien on stać się projektem rządowym i zostać skierowany do parlamentu, po to, żeby stał się obowiązującym prawem" - przekazał Woś. "Ta ustawa jest bardzo ważna z perspektywy ochrony wolności słowa i z perspektywy ochrony użytkowników portali społecznościowych" - dodał.


Na początku stycznia pracownia Elabe przeprowadziła wśród Francuzów sondaż na temat tego czy przynależność ich państwa do Unii Europejskiej ma więcej zalet czy wad.

Zgodnie z wynikami jakie podał profil Europe Elects największa część respondentów na pytanie czy członkostwo w Unii Europejskiej ma więcej zalet czy wad wybrała odpowiedź równoważącą je. Tak uznało 39 proc. pytanych Francuzów.

Wśród tych, którzy dostrzegli różnicę więcej było eurosceptyków. Więcej wad niż zalet przynależności Francji do UE dostrzegło 33 proc. respondentów. Natomiast więcej zalet niż wad dostrzegło 27 proc. Sondaż ten został przeprowadzony w dniach 4-5 stycznia na grupie 1000 respondentów.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest