Dyplomaci Ukrainy i przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce wzięli udział w uroczystości ku czci żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Uroczystości odbyły się na cmentarzu wojskowym w Aleksandrowie Kujawskim, jak zrelacjonował w niedzielę portal Ukrinform. Na uroczystościach pojawił się ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Polsce, ale też miejscowych władz. Deszczyca podziękował władzom Aleksandrowa Kujawskiego za coroczne przygotowywanie obchodów upamiętniających żołnierzy Armii Czynnej Ukraińskiej Armii Ludowej.

Deszczyca porównywał zmagania dawnej armii atamana Semena Petlury do obecnej sytuacji. Według niego także dziś Rosja chce zdestabilizować cały świat. “Wtedy udało się zatrzymać bolszewicki najazd na Europę i utrzymać państwo polskie. Dobrze, że i ukraińscy żołnierze byli wśród tych, którzy dokonali <<cudu nad Wisłą>>” – powiedział ambasador Ukrainy. Twierdził on, że Ukraina czuje się obecnie pewniej dzięki wsparciu Polski, tak jak w 1920 r. Rzeczpospolita była silniejsza wsparciem armii URL. “Teraz przed Ukrainą stoi zagrożenie, a wsparcie Polskie jest dla nas bardzo ważne” – powiedział Deszczyca.

Dyplomata wręczył order księcia Jarosława Mądrego V klasy rodzinie zmarłego burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego Andrzeja Cieśli, który został mu nadany w wyrazie uznania jego wysiłków dla pielęgnowania pamięci o żołnierzach URL.

Ukraińska Republika Ludowa została proklamowana jako niepodległe państwo w styczniu 1918 r. i była pierwszą próbą budowy państwowości ukraińskiej. Armia URL toczyła walki z bolszewikami, ale też z Polakami. Rok później rządy nad nieuznawanym parapaństwem przejął ataman Semen Petlura, dowódca armii URL. Doprowadził on do zawarcia najpierw rozejmu (1919 r.) a potem umowy o współpracy (1920 r.) z Polską określającej przyszłą granicę państwową na rzece Zbrucz. W jej efekcie siły Petlury brały udział w walkach z bolszewikami po stronie Polski. Siły te miały charakter szkieletowy, a ich liczebność sięgała około 15 tys. żołnierzy. Po polsko-radzieckim rozejmie i traktacie pokojowym żołnierze URL zostali internowani w Polsce.

Czytaj także: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakch 1918-1919. Preludium Wołynia

ukrinform.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply