Operator gazociągu Nord Stream 2 planuje zakończenie budowy jednej nitki tego projektu w czerwcu 2020 roku – dowiedziała się agencja Bloomberg.

Bloomberg podał w czwartek, że dotarł do harmonogramu prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2. Ma z niego wynikać, że zakończenie budowy jednej nitki gazociągu zaplanowano na czerwiec.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zgodnie z dokumentem barka „Fortuna” ma zakończyć układanie rur na duńskich wodach do połowy ostatniego tygodnia maja. Następnie ma kontynuować prace na wodach niemieckich i zakończyć je w czerwcu.

Z harmonogramu ma także wynikać, że prace, które zostaną wznowione w drugiej połowie stycznia na wodach duńskich, mają polegać na odzyskaniu już położonych rur i rozpoczęciu układania na nowo.

Duńskie i niemieckie organy nadzoru odmówiły Bloombergowi komentarza w sprawie harmonogramu. Także spółka Nord Stream 2 milczy w tej sprawie.

Agencja zacytowała Mateusza Kubiaka, starszego analityka w warszawskiej firmie doradczej Esperis. Według niego sam harmonogram nie daje gwarancji, że budowa rzeczywiście zostanie ukończona w czerwcu. Kubiak wskazał na przeszkody stojące przed projektem: trudne warunki pogodowe i sankcje USA. Osobną kwestią jest odbiór i certyfikacja gazociągu. „Nie jest jasne, czy Nord Stream 2 przygotował alternatywny plan” – mówił Kubiak.

Nie jest też jasne, kiedy Nord Stream 2 planuje budowę drugiej, bliźniaczej nitki gazociągu. Zdaniem Kubiaka operator skoncentrował się na ukończeniu jednej nitki z powodu braku gotowości statku „Akademik Czerski” do układania rur.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Niemiecka polityk o Nord Stream 2: To hańba

Kresy.pl / financialpost.com / tass.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz