Według rosyjskiego prezydenta, układanie drugiej nitki gazociągu Nord Stream powinno zakończyć się w ciągu półtora-dwóch miesięcy. Szef spółki OMV powiedział, że do ułożenia pozostało nieco ponad 50 km rur.

Jak informowaliśmy, w piątek prezydent Rosji Władimir Putin podczas swojego wystąpienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu ogłosił zakończenie układania rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2.

Putin mówił też, że trwają prace nad ułożeniem drugiej nitki gazociągu. Jego zdaniem, powinna ona być gotowa w ciągu 1,5 – 2 miesięcy.

„Druga nitka na 27,5 mld [metrów sześciennych] zapewne będzie gotowa w ciągu półtora – dwóch miesięcy, najprawdopodobniej dwóch, mam nadzieję” – powiedział prezydent Rosji.

W rozmowie z agencją Tass Rainer Seele, szef austriackiej spółki OMV powiedział, że do ułożenia pozostało jeszcze „nieco ponad 50 km” drugiej nitki Nord Stream 2. Dodał, że przed pierwszym przesyłem gazu powinny zostać przeprowadzone testy, co zajmie trochę czasu.

Dodajmy, że według PAP minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił w czwartek, że do ułożenia pozostało jeszcze około 100 kilometrów rur. Prace te wykonują jednostki Akademik Czerski i Fortuna.

Przypomnijmy, że w styczniu br. agencja Bloomberg podawała, że harmonogram prac przy budowie gazociągu Nord Stream 2 zakładał, że zakończenie budowy pierwszej nitki gazociągu zaplanowano właśnie na czerwiec.

Pisaliśmy też, że Władimir Putin zapewniał, że projekt gazociągu „spełnia najsurowsze normy środowiskowe i wymagania techniczne”. Rosyjski prezydent deklarował gotowość do realizacji „podobnych wysokotechnologicznych projektów” z partnerami europejskimi i innymi. „Mamy nadzieję, że logika obopólnych korzyści i wzajemnych korzyści nieuchronnie zwycięży nad wszelkiego rodzaju sztucznymi barierami obecnego środowiska politycznego” – uważa Putin.

CZYTAJ TAKŻE: Departament Stanu potwierdza: USA odstąpiły od sankcji wobec Nord Stream 2 AG

TASS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply