W USA wstrzymano trzecią fazę badań nad kolejną szczepionką przeciwko Covid-19. Powodem były niepożądane działania u jednego z ochotników.

W Stanach Zjednoczonych wstrzymano testy nad kolejną szczepionką przeciwko Covid-19. Znajdowały się one w najbardziej zaawansowanej trzeciej fazie badań. Zawieszenie prac dotyczyło tym razem preparatu amerykańskiego koncernu Johnson&Johnson. Powodem wstrzymania badań były działania niepożądane u jednego z ochotników – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa (PAP).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4599.49 PLN    (20.9%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na razie nie wiadomo dokładnie co było przyczyną wstrzymania badań nad szczepionką. Amerykański koncern nie podaje na razie szczegółów sprawy. Wiadomo jedynie, że u jednego z ochotników wystąpiły niepożądane działania uboczne.

Firma podkreśla w opublikowanym oświadczeniu, że aktualnie analizowany jest przypadek pacjenta, u którego wystąpiły powikłania. Na razie nie ma pewności, czy otrzymywał on placebo czy szczepionkę.

Prof. William Schaffner, specjalista chorób zakaźnych Vanderbilt University uważa, że powodem mogą być poważne działania niepożądane. W jego opinii może dotyczyć to jakiejś poważnej choroby neurologicznej. W przypadku raka prostaty, niekontrolowanej cukrzycy czy zawału serca, nie wstrzymano by wszystkich testów – ocenia ekspert w rozmowie z agencją „Reuters”.

Podobna sytuacja miała miejsce na początku września. Wówczas wstrzymano testy szczepionki koncernu AstraZeneca, ponieważ u jednego z pacjentów wykryto poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.

Incydent został wyjaśniony. Badania nad preparatem zostały wznowione w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Indiach i Afryce Południowej. Nie zostały jeszcze uruchomione ponownie w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Minister zdrowia: szczepionka na koronawirusa będzie dostępna wiosną. Koszt – około 2 euro

PAP zwraca uwagę, że obydwie szczepionki budzą duże nadzieje na szybkie wprowadzenie do użycia. We wrześniu opublikowano badanie, które pokazywało, że preparat koncernu Johnso&Johnson powoduje silną reakcję immunologiczną przeciwko koronawirusowi. Trzecia faza badań miała objąć około 60 tys. osób. Pod koniec bieżącego roku lub na początku roku 2021 miały być znane ich wyniki.

pap / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz