Gospodarka Ukrainy skurczy się w 2022 r. o ponad 45 proc., Rosji o ponad 11 proc. – wskazują prognozy Banku Światowego.

Szacuje się, że gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 45,1 proc. – napisał Bank Światowy w opublikowanej w niedzielę analizie. Podkreślono, że skala spadków będzie zależeć od czasu trwania i intensywności wojny. Gospodarka Rosji skurczy się zaś o 11,2 procent w 2022 roku. To efekt bezprecedensowych sankcji, które zostały nałożone m.in. przez kraje Zachodu. Podkreślono, że wojna uderzy też mocno w inne kraje Europy i Azji Środkowej.

Analitycy zauważają, że ponad połowa ukraińskich firm nie działa. Zamknięcie żeglugi na Morzu Czarnym oznacza odcięcie ok. 90 proc. ukraińskiego eksportu zboża i połowy całego eksportu.

„Wielkość kryzysu humanitarnego wywołanego przez wojnę jest oszałamiająca. Rosyjska inwazja zadała ogromny cios gospodarce Ukrainy i spowodowała ogromne szkody w infrastrukturze” – wskazuje Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej. „Ukraina potrzebuje natychmiastowego ogromnego wsparcia finansowego, ponieważ walczy o utrzymanie gospodarki, a rząd podejmuje działania, by wspierać obywateli Ukrainy, którzy cierpią i radzą sobie w ekstremalnej sytuacji” – dodaje.

Wojna przyczyniła się do narastających obaw o gwałtowne globalne spowolnienie, rosnącą inflację i zadłużenie oraz wzrost poziomu ubóstwa – zwrócono uwagę w analizie.

Podkreślono, że wojna uderzy mocno także w kraje Europy i Azji Środkowej.

Przewiduje się, że Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan odnotują w tym roku ogromne spadki.

Bank Światowy ocenia, że gospodarka całego regionu Europy Wschodniej (Ukraina, Białoruś, Mołdawia) zanotuje spadek o 30,7 proc.

Analitycy zauważają, że wojna pogłębia negatywne zjawiska gospodarcze, które były spowodowane pandemią Covid-19.

Ukraina znacjonalizuje rosyjskie aktywa na swoim terytorium. Liczy też na odszkodowanie wojenne z zamrożonych na zachodzie aktywów rosyjskich. Podawaliśmy, że według premiera ukraińskiego rządu Denysa Szmyhala jego kraj codziennie traci miliardy dolarów w związku z działaniami wojennymi.

Premier Denys Szmyhal zwrócił uwagę, że w warunkach wojny środki z budżetu ukraińskiego kierowane są prawie wyłącznie na potrzeby wojska i wypłaty świadczeń socjalnych. Podkreślił, że Ukraina płaci z budżetu 2 miliardy hrywien, czyli około 68 milionów dolarów z budżetu na działania związane z prowadzeniem wojny. Jednak są też straty makroekonomiczne, szacowane na około 4 miliardy dolarów dziennie.

Jak informowaliśmy, w połowie marca bezpośrednie jednorazowe straty Ukrainy spowodowane inwazją na Federację Rosyjską przekroczyły 500 miliardów dolarów. „Nasz rząd już powołał grupę do oceny strat dla gospodarki w wyniku rosyjskiej agresji. Wstępne szacunki mówią, że teraz bezpośrednia jednorazowa strata dla Ukrainy wynosi ponad 500 miliardów dolarów” – przekazał Szmyhal.

Zobacz także: Ukraina wprowadza całkowite embargo na handel z Rosją

worldbank.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz