Ukraina znacjonalizuje rosyjskie aktywa na swoim terytorium. Liczy też na odszkodowanie wojenne z zamrożonych na zachodzie aktywów rosyjskich. Według premiera ukraińskiego rządu Denysa Szmyhala jego kraj codziennie traci miliardy dolarów w związku z działaniami wojennymi.

Jak poinformował w piątek portal money.pl, Ukraina znacjonalizuje rosyjskie aktywa na swoim terytorium. Liczy też na odszkodowanie wojenne z zamrożonych na zachodzie aktywów rosyjskich. Według premiera ukraińskiego rządu Denysa Szmyhala jego kraj codziennie traci miliardy dolarów w związku z działaniami wojennymi.

Premier Denys Szmyhal zwrócił uwagę, że w warunkach wojny środki z budżetu ukraińskiego kierowane są prawie wyłącznie na potrzeby wojska i wypłaty świadczeń socjalnych. Podkreślił, że Ukraina płaci z budżetu 2 miliardy hrywien, czyli około 68 milionów dolarów z budżetu na działania związane z prowadzeniem wojny. Jednak są też straty makroekonomiczne, szacowane na około 4 miliardy dolarów dziennie.

“Tyle kosztuje dzień wojny, jeśli chodzi o zniszczenie naszej infrastruktury, utratę potencjału gospodarczego, utratę przyszłego PKB. Liczymy również straty bezpośrednie. Na przykład Rosjanie niszczą most. Możemy obliczyć jego wartość. I powiedzieć, że most kosztował, powiedzmy, 100 miliardów dolarów” – powiedział Szmyhal.

Jak informowaliśmy, w połowie marca bezpośrednie jednorazowe straty Ukrainy spowodowane inwazją na Federację Rosyjską przekroczyły 500 miliardów dolarów. „Nasz rząd już powołał grupę do oceny strat dla gospodarki w wyniku rosyjskiej agresji. Wstępne szacunki mówią, że teraz bezpośrednia jednorazowa strata dla Ukrainy wynosi ponad 500 miliardów dolarów” – przekazał Szmyhal.

“Są to środki, które będą potrzebne na odbudowę naszego państwa – zarówno za sprawą repatriacji Federacji Rosyjskiej, jak i dzięki naszym partnerom – po to, by Ukraina odzyskała siły i stała się tym, czym była przed wojną” – poinformował. 

10 marca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę określającą tryb nacjonalizacji ukraińskich aktywów należących do Federacji Rosyjskiej lub podmiotów z nią związanych.

Ustawa określa zasady prawne przymusowego zajęcia praw własności Federacji Rosyjskiej jako państwa, które rozpoczęło wojnę z Ukrainą.

Państwo ukraińskie będzie mogło nacjonalizować mienie ruchome i nieruchome, fundusze, depozyty bankowe, papiery wartościowe, prawa korporacyjne i wszelkie inne mienie na Ukrainie, które należy do Federacji Rosyjskiej bezpośrednio lub poprzez należące do niej osoby prawne.

Kresy.pl/money.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply