Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina zapewni mieszkańcom “tymczasowo okupowanych terytoriów” – tak ukraińskie władze nazywają tereny Donbasu opanowane przez prorosyjskich separatystów – szczepienia na COVID-19.

Jak podaje Ukraińska Prawda, Zełenski ogłosił zamiar przeprowadzania szczepień wśród mieszkańców terenów, nad którymi Ukraina straciła kontrolę, w nagraniu opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych.

„Kontynuujemy pracę dla otrzymania przez Ukrainę szczepionki przeciwko COVID-19, bardzo czekamy na nią pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku. Ministerstwo Zdrowia opracowało już krajowy plan szczepień” – mówił ukraiński prezydent zapowiadając szczepienie w pierwszej kolejności medyków i wojskowych, pracowników socjalnych, nauczycieli oraz seniorów po 60 roku życia.

“Oczywiście nasi obywatele z terenów czasowo okupowanych zostaną objęci planem szczepień” – podkreślał. “Nie zapominamy o nich, to nasi ludzie, nasi Ukraińcy i robimy wszystko, żeby to poczuli” – dodawał.

Zełenski zaznaczył, że wierzy, iż termin „terytorium czasowo okupowane” wkrótce zniknie z ukraińskiego słownika.

W środę 16 grudnia minister zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow mówił, że ukraińskie władze stawiają sobie za cel rozpoczęcie szczepień w lutym 2021 roku. Pierwsze szczepienia prawdopodobnie zostaną przeprowadzone preparatami, które kraj kupi bezpośrednio od producentów.

W piątek Bloomberg podał, że Ukraina zarezerwowała dotąd szczepionki dla 2,1 mln osób. Ukraina otrzyma również szczepionkę na koronawirusa w ramach mechanizmu COVAX, w ilości wystarczającej dla 4 mln osób.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd przedstawił plan szczepienia na Covid-19: “Szczepionki będą dobrowolne i dwudawkowe”

Kresy.pl / pravda.com.ua / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply