Premier Ukrainy Denys Szmyhal oficjalnie poprosił Komisję Europejską o pomoc we wcześniejszym uzyskaniu szczepionki na koronawirusa.

Jak podał w piątek ukraiński portal Europejska Prawda, premier Ukrainy Denys Szmyhal wysłał do Komisji Europejskiej pismo z prośbą o pomoc we wcześniejszym uzyskaniu szczepionki na koronawirusa. Portal powołał się przy tym na tweeta brukselskiego korespondenta Radia Swoboda Rikarda Jozwiaka.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jozwiak zacytował domniemane zdanie z listu ukraińskiego premiera: „Ekstremalnie wysoki globalny popyt i warunki dostaw dla szczepionek czynią naszą pozycję negocjacyjną nieporównywalną z [pozycją] UE”. Szmyhal miał także zwrócić Komisji Europejskiej uwagę, że obecnie Ukraina nie ma szans na otrzymanie szczepionki wcześniej niż w marcu br.

Później tego samego dnia doniesienia Jozwiaka potwierdziła rzeczniczka premiera Ukrainy Ołha Kuryszko. „Rzeczywiście, premier skierował oficjalne pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie wsparcia dla wczesnego dostępu Ukraińców do szczepień. Mówimy o otrzymaniu szczepionki przez Ukrainę przed marcem, kiedy spodziewane są pierwsze partie szczepionek w ramach programu COVAX” – oświadczyła Kuryszko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, 13 państw UE, w tym Polska, zaapelowało ostatnio do KE o podzielenie się szczepionkami z krajami Partnerstwa Wschodniego, w tym z Ukrainą.

Przypomnijmy, że w ramach wspieranego przez UE programu COVAX, Ukraina ma otrzymać za darmo 8 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że ponadto Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jednocześnie ukraińskie ministerstwo zdrowia podpisało kontrakt na dostarczenie Ukrainie 1,9 mln dawek szczepionki na koronawirusa opracowanej przez chińską firmę biotechnologiczną Sinovac Biotech. Miałaby ona trafić na Ukrainę w tym miesiącu.

Wcześniej podawaliśmy, Ukraina zarezerwowała dotąd szczepionki dla 2,1 mln osób i zabezpieczyła 2,6 mld hrywien na ich zakup.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: potajemne szczepienia parlamentarzystów przemyconymi szczepionkami? Zełenski reaguje

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz