Trzynaście krajów UE zwróciło się do Komisji Europejskiej o pomoc krajom Partnerstwa Wschodniego w uzyskaniu szczepionki na koronawirusa.

O apelu 13 krajów UE do Komisji Europejskiej napisał w środę ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na kopię listu opublikowanego na Twitterze przez korespondenta Radia Swoboda Rikarda Jozwiaka. List został podpisany przez ministrów spraw zagranicznych Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Szwecji.

Ministrowie wyrazili poparcie dla wysiłków i inicjatyw państw członkowskich i Komisji Europejskiej na rzecz dzielenia się szczepionkami z takimi regionami jak Bałkany Zachodnie.

„Jednocześnie uważamy, że UE powinna wyjść poza dotychczasowe inicjatywy i wspierać innych sąsiadów UE, kraje Partnerstwa Wschodniego, jeśli sobie tego życzą. Uważamy, że nasze granice nie będą bezpieczne, jeśli nie będziemy wspierać naszych bezpośrednich sąsiadów” – napisano w liście.

Sygnatariusze listu wezwali Komisję Europejską do stworzenia dla Partnerstwa Wschodniego mechanizmu podobnego do tego, który został stworzony dla Bałkanów Zachodnich. Ich zdaniem podzielenie się szczepionkami z krajami PW byłoby “silnym i skoordynowanym sygnałem o strategicznej wartości Partnerstwa Wschodniego” przed nadchodzącym szczytem tej inicjatywy.

Ministrowie wyrazili przekonanie, że taki gest ze strony UE zostałby doceniony przez “rządy i społeczeństwo obywatelskie” krajów Partnerstwa Wschodniego.

Program Partnerstwa Wschodniego UE zastał zainicjowany w 2009 roku w wyniku starań Polski i Szwecji. Obejmuje on sześć krajów – Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Białoruś, Armenię i Azerbejdżan.

Przypomnijmy, że w ramach unijnego programu COVAX Ukraina, największy kraj Partnerstwa Wschodniego, ma otrzymać za darmo 8 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Informowano także, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki. “Strona polska kolejny raz zademonstrowała swoje przyjazne nastawienie do strony ukraińskiej, zaproponowawszy nam pewną ilość szczepionki. Chodzi mniej więcej o półtora miliona dawek szczepionki, które strona polska mogłaby przekazać ukraińskiej, po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę” – powiedział pod koniec grudnia 2020 roku wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply