Na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami kanclerz Angela Merkel miała powiedzieć, że odpowiedź na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego powinna być uzgodniona na poziomie Unii Europejskiej.

Jak podała agencja Bloomberg, powołując się na chcącego zachować anonimowość urzędnika, Angela Merkel wypowiedziała się we wtorek na temat ewentualnej reakcji na sprawę Nawalnego na zamkniętym posiedzeniu klubu parlamentarnego chadeków w Berlinie. Szefowa niemieckiego rządu podkreślała, że atak na Nawalnego nie był skierowany przeciwko Niemcom i dlatego jest to problem dla całej Unii Europejskiej.

Merkel wskazała na spotkaniu, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji, czy odpowiedź na próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty będzie w jakimkolwiek stopniu dotyczyła gazociągu Nord Stream 2.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył, że Merkel nie wyklucza możliwości objęcia sankcjami budowy gazociągu Nord Stream 2. Sankcje miałyby być spowodowane podejrzeniem otrucia Aleksieja Nawalnego.

We wtorek wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz powiedział Bloombergowi, że “jest zdecydowanie jasne”, że Aleksieja Nawalnego próbowano otruć. “To jest coś, czego nie zaakceptujemy” – mówił Scholz. Niemiecki polityk powtórzył komentarze Merkel, mówiące że Niemcy będą współpracować z partnerami z UE i NATO, aby wypracować odpowiedź Moskwie. Scholz odmówił odpowiedzi na pytanie, czy popiera projekt Nord Stream 2.

Tymczasem Rosja zarzuciła Niemcom blefowanie w sprawie Nawalnego. We wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wezwało niemieckiego ambasadora i zażądało przekazania wszelkich dowodów otrucia Nawalnego.

Rosyjskie władze utrzymują, że nie znalazły dowodów na próbę otrucia opozycjonisty po tym, jak zasłabł podczas lotu z Tomska do Moskwy. Według rosyjskich lekarzy problemy zdrowotne Nawalnego wynikały z “zaburzeń metabolicznych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Nawalny wybudzony ze śpiączki

Kresy.pl / bloomberg.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply