Uznawany za negacjonistę Holokaustu brytyjski pisarz David Irving „prawdopodobnie” nie będzie mógł przyjechać do Polski. – wynika z wypowiedzi szef polskiego MSZ Jacka Czaputowicza. O zablokowanie jego wizyty apelował minister ds. diaspory i oświaty Izraela Naftali Bennett.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Jacek Czaputowicz pytany przez dziennikarzy na piątkowej konferencji prasowej o stanowisko polskich władz w sprawie planowanego przyjazdu do Polski Davida Irvinga, oświadczył, że „idee oraz opinie” prezentowane przez Brytyjczyka są sprzeczne z polskim prawem. „W związku z tym ta osoba, jeżeli zechce przyjechać w celu prezentowania takich opinii, nie zostanie przyjęta w Polsce.” – mówił Czaputowicz dodając, że rząd podjął już pewne kroki w celu niewpuszczenia Irvinga do Polski. Według szefa MSZ Irving „prawdopodobnie” nie będzie mógł przyjechać do naszego kraju.

Informacja o planowanym przyjeździe Irvinga do Polski znajduje się na jego stronie internetowej. Kontrowersyjny pisarz chce być w Polsce od 1 do 9. września br. i odwiedzić m.in. kwaterę główną Hitlera oraz Treblinkę, Sobibór, Bełżec i Majdanek. Wcześniej 4 dni ma spędzić na Łotwie. Wycieczka po Polsce z pisarzem kosztuje 600 dolarów.

Wcześniej specjalny list do polskich władz z prośbą o zablokowanie przyjazdu Irvinga napisał minister ds. diaspory i oświaty Izraela Naftali Bennett. Według niego wizyta Brytyjczyka „bez wątpienia głęboko urazi pamięć ofiar Holokaustu i wszystkich Żydów, jak również podsyci szalejący już ogień nienawiści i antysemityzmu, którego doświadczamy obecnie na całym świecie”.

Jak podaje PAP, David Irving neguje fakt mordowania Żydów w komorach gazowych w Auschwitz. Sądy w Wielkiej Brytanii i Austrii skazywały do za negowanie Holokaustu. W tym drugim kraju „kłamca oświęcimski” trafił do więzienia, z którego został wypuszczony po 13 miesiącach i deportowany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że podobnego potraktowania przez Polskę nie muszą obawiać się „kłamcy wołyńscy”. Do 2017 roku swobodnie odwiedzali Polskę, a instytucje państwa polskiego zapewniały im możliwość prezentowania poglądów na Polsko-Ukraińskim Forum Historyków. Pod koniec 2017 roku zakaz wjazdu do Polski otrzymał skompromitowany ukraiński sekretarz ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta, doniesienia medialne mówiły również o zakazie wjazdu dla Wołodymyra Wjatrowycza. Jednak po objęciu MSZ przez Jacka Czaputowicza zakaz wjazdu dla Szeremety w geście „dobrej woli” został cofnięty. Prawdopodobnie zakazu wjazdu do Polski nie ma także Wjatrowycz, który swobodnie podróżuje po innych krajach UE.

Kresy.pl / PAP / dorzeczy.pl / fpp.co.uk
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Ciaputowicz – „polskojęzyczny” minister żydowkiej diaspory… W wolnej Polsce taki śmieć będzie wisiał, i Pisiate dobrze to wiedzą, dlatego zrobią wszystko, żeby Polske jak najbardziej uzależnić od USA, żydów, niemców i każdego kto sie zgłosi, żeby tylko Polski Naród nie powstał z kolan.