Światosław Szeremeta nie wpuszczony do Polski

Światosław Szeremeta, ukraiński urzędnik, który miał znaleźć się na czarnej liście polskiego MSZ, został zawrócony na polsko-ukraińskiej granicy.

Jak informowaliśmy wcześniej, Światosław Szeremeta, sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych, urzędnik w randze ministra, miał znaleźć się na czarnej liście osób polskiego MSZ z zakazem wjazdu do Polski.W sobotę 18 listopada tego roku około godziny 12.00 czasu ukraińskiego, Światosław Szeremeta próbował wjechać do Polski. Został jednak zawrócony przez polską Straż Graniczną. Ukraiński urzędnik jechał wraz z przedstawicielami ukraińskiego stowarzyszenia „Nadsiannia” do Łańcuta, gdzie miano upamiętnić UNR i UHA.

CZYTAJ TAKŻE: DGP: Wjatrowycz z zakazem wjazdu do Polski

Światosław Szeremeta został poinformowany, że obwiązuje go roczny zakaz wjazdu do Polski, a także do strefy Schengen – obejmującej państwa UE. Obecnie ma przebywać na granicy, aby otrzymać oficjalne dokumenty związane z zakazem wjazdu. Jak relacjonuje ukraiński portal zaxid.net, Szeremeta chce odwołać się od decyzji o zakazie wjazdu do polskiego MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szeremeta wydał latem tego roku decyzję zakazującą ukraińskiej firmie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce z przedstawicielami polskiego IPN w odwecie za rozebranie nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach. W styczniu tego roku Światosław Szeremeta wypominał władzom Polski nieodnawianie zniszczonych pomników UPA na terytorium naszego kraju.

Minister Waszczykowski ogłosił uruchomienie procedury, której finałem miało być stworzenie listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. Miała ona dotyczyć osób prezentujących skrajnie antypolskie postawy. Ministerstwo na razie nie udzieliło oficjalnych informacji na temat tego, kto ma się znaleźć na liście – osoby na liście miały się przekonać o tym na granicy. Według nieoficjalnych informacji podawanych przez Dziennik Gazetę Prawną na liście mieli się znajdować Wołodymyr Wjatrowycz i Światosław Szeremeta.

Kresy.pl / zaxid.net

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Spokojnie, nie ma się co ekscytować. Za kretynizmy, które ten zagorzały banderowiec do tej pory wygadywał i wypisywał nie powinien być wpuszczony do nas dożywotnio. Gdyby mógł z lubością oddawałby się zwierzęcym pragnieniom upowców, czyli powolnemu katowaniu Polaków. Zauważmy, że jawnie jechał do kraju pomordowanych oddawać cześć mordercom z upa. Jaki szanujący się kraj na to pozwala ??? Gdyby miernotki u władzy dbały o szacunek do naszego państwa taka myśl nie przeszłaby mu nawet przez głowę. Poza tym kto wie czy nie jest to celowe działanie i czy banderowski pomiot nie chce skorzystać z okazji dokładania Polsce na forum międzynarodowym (krytyka ze strony UE, szmaciarza grossa etc.). Podejrzewał, że znajduje się na liście, sprawdził to i teraz będzie wykrzykiwał, że jest prześladowany. Zapewne liczy na to, że osaczone pisiorki znów zrozumieją „banderowską wrażliwość”, ugną się i ustąpią jak to robiły za każdym razem naciskane wcześniej. Dlatego właśnie nie mogę w pełni cieszyć się z zatrzymania tego upowskiego szmaciarza. pis wycofał się z tak wielu patriotycznych projektów pod naciskiem mniejszych stepowych chamów niż ta hiena cmentarna, że po prostu im nie wierzę…

 2. zefir :

  Zakaz wjazdu to celny strzał w Szeremetę.Tej wrednej banderowskiej mendzie najszybciej rura zmięknie.Prowadzi bowiem biznes z atestem CE tj cmentarno ekshumacyjny,który próżni w ekskluzywnych zleceniach nie lubi.Stąd zresztą jego oburzenie,że jakoby Bykownia nielegalnie funkcjonuje.Ten cwaniak Szeremeta,który celowo Stowarzyszeniem Nadsania prowokuje winien być w pełni objęty polskim ostracyzmem i to już na etapie rozpatrywania zapowiedzianego odwołania.Pamiętać należy,że ta szuja celowo szum będzie robił,liczy bowiem na jeszcze większe polskich kundli wystraszenie i osłabienie-ci w przeszłości wielokrotnie udowodnili,że brakuje im konsekwencji i odwagi,a banderowski cmentarny gracz jest tego świadom.

 3. greg :

  „… Po co silicie się na na przesądzanie o rzekomej niesłuszności zakazu wjazdu, jeśli nie znacie nawet 1/10 jego przyczyn i kontekstu? Swiatosław Szeremeta, to wyjątkowo wredna postać nie tylko gloryfikująca zbrodniarzy wojennych i ludobójców z OUN i tzw. UPA, ale domagająca się stawiania im pomników, nawet w Polsce. A jednocześnie głowny inicjaotor zakazu grzebania ich ofiar. Im dłużej trwa zakaz i naciski zabraniające stronie polskiej ekshumacji, i pochówków, tym jego akcje wzrastają i tym lepiej dla niego i jego firmy. Jako urzędnik ds. upamiętnień, w randze ministra, a jednocześnie właściciel swej firmy ekshumacyjno-pochówkowej „Dola”, zrobił się monopolistą, i z tej w pozycji, stosując też wymuszenia i naciski tworzonego na zamówienie ukraińskiego prawa, od lat horrendalnie zawyża nam ceny swoich wymuszonych usług. Razem ze swoim teściem, vice- Svobody, jest inspiratorem i wyjątkowo negatywnym bohaterem ostatnich wydarzeń, działającym w wytworzonych przez siebie warunkach oczywistego konfliktu interesów, co mu wcale nie przeszkadza. Dla ludzi prezentujących taką wredną antyeuropejską, barbarzyńską postawę, nie ma miejsca ani w Polsce, ani w Europie… „