Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ocenił, że rzekome obawy przed manewrami Zapad były jedynie pretekstem do ustawienia wojsk w Polsce.

Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow w wyemitowanym w sobotę wywiadzie dla białoruskiej telewizji RTR-Białoruś powiedział, że Zachód cynicznie wykorzystał manewry Zapad, aby zrealizować swoje interesy.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Ławrow ocenił, że Zachód nie tyle obawiał się, co próbował wykorzystać manewry jako pretekst, by rozkręcać histerię.

CZYTAJ TAKŻE: Ławrow: działania NATO u granic Rosji mają charakter prowokacyjny

Każdy, kto chciał, był na tych manewrach i przekonał się, że wszystko było transparentne. Ale „cichaczem”, gdy narastała histeria, naszym amerykańskim kolegom razem z NATO udało się rozmieścić dodatkowe kontyngenty wojskowe i sprzęt na terenie państw bałtyckich i Polski – stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Szef MSZ Rosji odniósł się także do sytuacji wokół Półwyspu Koreańskiego. Stwierdził, że istniej takie wrażenie, że Amerykanie specjalnie sprowokowali Kim Dzong Una, prowadząc w regionie niezapowiadane manewry.

Dlatego potępiając rakietowo-jądrowe awantury Pjongjangu, nie możemy nie potępić prowokacyjnego zachowania naszych amerykańskich kolegów. I niestety, próbują oni wciągnąć w to także Japończyków i Południowych Koreańczyków, którzy będą pierwszymi ofiarami w przypadku wojny na Półwyspie Koreańskim – ocenił rosyjski minister.

Ławrow powiedział również, że Moskwa nie widzi przeszkód, aby jej sąsiedzi z dawnego bloku wschodniego nawiązywali bliższe relacje z UE, ale jak stwierdził, można dostrzec chęć niektórych państw unijnych, by wykorzystać Partnerstwo Wschodnie do celów antyrosyjskich. Nie stanowią oni większości, ale zachowują się dość agresywnie.

Szef rosyjskiej dyplomacji dodał również, że Rosja nie ma wątpliwości co do postawy Białorusi, Azerbejdżanu i Armenii, które – w przeciwieństwie do Ukrainy, Mołdawii i Gruzji – nie sprowadzają Partnerstwa Wschodniego na ścieżkę antyrosyjską.

Ławrow skrytykował NATO zarzucając zmuszanie wschodnich jego sąsiadów do wyboru: Zachód albo Rosja. My nikogo nie szantażujemy, nie stawiamy ultimatów, zajmujemy się swoim bezpieczeństwem, a nie grami w geopolitykę – stwierdził odnosząc się do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, poradzieckim sojuszu obejmującym Rosję, Białoruś, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Armenię.

Kresy.pl / interia.pl / tass.com

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jerzyjj
  jerzyjj :

  PRZEMÓWIENIE ŁAWROWA DO POLAKÓW :
  POLACZKI. Oczywiście… mozecie ściągnąć sobie obce wojska pod naszą granicę,nastawiać rakiet ile wasza słowiańska bratnia dusza zapragnie.. to „wasz wybór” 🙂 ..ale pamiętajcie: Jeżeli nasz amerykański partner prewencyjnie zaatakuje,co ma w zwyczaju czynić pewnie nawet bez konsultacji z polską generalicją,co by nie dziwiło.. 🙂 lub gdyby pusta rakieta nami : „kakaja reakcja” „przypadkiem”spadła choćby metr na naszą stronę..to wiedzcie..,że nie pomoże wtedy tłumaczenie podobne Kwaśniewskiemu jak po Iraku „Amerykanie nas oszukaaaaali”…Między Odrą , a Bugiem kamień na kamieniu się nie ostanie,nie będzie komu was łopatami zgarniać,nie dowiecie się nawet kto zaczął,a kto wygrał nie dowiecie się z pewnością..Powstanie nowa kraina..Mazowiecka Kraina Tysiąca Jezior….radioaktywnych jezior..nnnnno….Nie będzie ganiania z kałachami po lasach..zabawy w chowanego,oooo.. nieeee..błysk wiaterek i już was nie ma…..USA i Rosja to duże obszary i jakoś przetrwają..W obliczu ogromu ofiar dojdzie w końcu do zawieszenia walk..ale po Polsce śladu nie będzie i przez najbliższe 500 lat zwiedzać ją będą turyści z USA i Rosji..w kosmicznych skafandrach…Kiedy w końcu koledzy zrozumiecie,że wujek Sam traktuje was jako ten ZDERZAK Europy jesteście wyznaczeni przez USA na pole bitwy , miejsce pierwszego starcia..”Samobójczy Opóżniacz” byle jak najdalej Ameryki,jak najbliżej głupich polax. ? Czy zatroskani o los rodaków polscy prezydenci mieli odwagę udostępnić wam dane które z niewiadomych przyczyn są bardziej chronione niżli te wojskowe a mianowicie : Ile m 2 schronu przeciwatomowego przypada na 100 tys.mieszkańców ile ich jest budowanych rocznie…hę ? Dlaczego nie chcą wam ich udostępnić,tylko dzień w dzień szczują na nas,chwaląc się ile to sztuk złomu z Niemiec i USA sprowadzili ? To ja wam to powiem kochani:0,93m2 schronu /100 tys..Cała wasza wierchuszka będzie dyrygowała siedząc 200 m pod ziemią,albo czmychnie na Bliski Wschód , albo na Hawaje..a co z wami..co z wami koledzy liuby myje.. pytam was ?
  Jeden pocisk typu Iskander wystarczy, by obrócić w pył duży, mieszkalny blok. Jeśli jest uzbrojony w głowicę nuklearną – zrównuje z ziemią miasto. Rosjanie rozmieścili w ostatnich miesiącach takie rakiety w obwodzie kaliningradzkim, zagrażając całemu terytorium Polski. Zobacz film, na którym widać Iskandera w akcji.

  http://wiadomosci.onet.pl/…/makarow-kontrposuniecia-r…/r73z8