Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, polecił służbom bezpieczeństwa, by natychmiast zweryfikowały doniesienia o przemycaniu szczepionek na koronawirusa z zagranicy i potajemnych szczepieniach deputowanych.

W ostatnim czasie w ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia, że niektórzy deputowani parlamentu oraz urzędnicy państwowymi zostali potajemnie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Do tego celu miały zostać wykorzystane szczepionki firmy Pfizer, które wcześniej rzekomo nielegalnie sprowadzono z Izraela.

Na te informacje zareagował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że polecił służbom bezpieczeństwa, by natychmiast zweryfikowały doniesienia o przemycaniu szczepionek z zagranicy i potajemnych szczepieniach.

„Poleciłem Służbie Bezpieczeństwa [Ukrainy – red.] i innym agencjom bezpieczeństwa, żeby natychmiast sprawdziły informacje o rzekomym przemycaniu szczepionki na koronawirusa na Ukrainę” – napisał Zełenski w serwisie społecznościowym Telegram. „Jeśli ktoś rzeczywiście wpadł na pomysł importowania w tajemnicy i z naruszeniem prawa szczepionki na sprzedaż, to reakcja powinna być tak mocna, jak to możliwe”.

Ukraiński prezydent dodał, że państwo ma klarowany plan dotyczący szczepień. W pierwszej kolejności zaszczepione mają zostać osoby z grup ryzyka oraz „ci na pierwszych liniach walki z COVID-19”. Podkreślił też, że przemyt i fałszerstwo muszą być karane.

Wcześniej premier Ukrainy, Denys Szmyhal, polecił resortom zdrowia i spraw wewnętrznych sprawdzenie doniesień o rzekomych, potajemnych szczepieniach dla ukraińskich parlamentarzystów preparatami nieznanego pochodzenia.

Jak pisaliśmy, 13 państw UE, w tym Polska, zaapelowało do KE o podzielenie się szczepionkami z krajami Partnerstwa Wschodniego, w tym z Ukrainą.

Przypomnijmy, że w ramach unijnego programu COVAX Ukraina, największy kraj Partnerstwa Wschodniego, ma otrzymać za darmo 8 mln dawek szczepionki na koronawirusa. Informowano także, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki. „Strona polska kolejny raz zademonstrowała swoje przyjazne nastawienie do strony ukraińskiej, zaproponowawszy nam pewną ilość szczepionki. Chodzi mniej więcej o półtora miliona dawek szczepionki, które strona polska mogłaby przekazać ukraińskiej, po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę” – powiedział pod koniec grudnia 2020 roku wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply