Wang Yi, szef chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwał Stany Zjednoczone do zejścia ze ścieżki konfrontacji i do rozpoczęcia współpracy przy badaniu koronawirusa – poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters, Wang Yi główny chiński dyplomata wezwał Stany do zaprzestania marnowania czasu na rozsiewanie wątpliwości i atakowania Chin i rozpoczęcia wspólnego dochodzenia w sprawie pochodzenia nowego śmiertelnego koronawirusa.

Od wybuchu pandemii koronawirusa administracja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Xi Jinpinga wielokrotnie wymieniała oskarżenia o pandemię. Stany Zjednoczone zarzucają Chinom brak przejrzystości w początkowej fazie pandemii i podawanie fałszywych liczb ofiar.

Zobacz też: Ambasador Chin w Izraelu nazwał amerykańskie oskarżenia absurdem

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wang, przemawiając na konferencji prasowej przed chińskim parlamentem, wyraził głębokie współczucie dla Stanów Zjednoczonych w związku z pandemią, w której liczba ofiar śmiertelnych w najbliższych dniach przekroczy 100 000, co jest najwyższą liczbą spośród wszystkich krajów.

„Niestety, oprócz szalejącego koronawirusa, wirus polityczny rozprzestrzenia się również w Stanach Zjednoczonych. Ten wirus polityczny wykorzystuje każdą okazję, aby atakować i rozmazać Chiny” – powiedział chiński minister spraw zagranicznych.

„Niektórzy politycy zignorowali najbardziej podstawowe fakty i wymyślili zbyt wiele kłamstw na temat Chin i planowali zbyt wiele spisków” – dodał. „Chcę tutaj powiedzieć: nie marnujmy więcej cennego czasu i nie ignorujmy życia”.

Zobacz też: „Global Times”: Chiny planują restrykcje względem amerykańskich firm, m.in. Apple, Qualcomm, Cisco i Boeinga

„Chiny i Stany Zjednoczone muszą przede wszystkim uczyć się od siebie nawzajem i dzielić się swoimi doświadczeniami w walce z epidemią oraz pomagać każdemu krajowi w jej zwalczaniu” – przekonywał zgromadzonych na konferencji prasowej.

Minister przekazał, że Chiny są gotowe do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi pod warunkiem działania we wzajemnym szacunku.

Zobacz też: Media: czy Chińczycy przejmą amerykańskie łupki?

Kresy/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz