Wang Yi, szef chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwał Stany Zjednoczone do zejścia ze ścieżki konfrontacji i do rozpoczęcia współpracy przy badaniu koronawirusa – poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w niedzielę Agencja Prasowa Reuters, Wang Yi główny chiński dyplomata wezwał Stany do zaprzestania marnowania czasu na rozsiewanie wątpliwości i atakowania Chin i rozpoczęcia wspólnego dochodzenia w sprawie pochodzenia nowego śmiertelnego koronawirusa.

Od wybuchu pandemii koronawirusa administracja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Xi Jinpinga wielokrotnie wymieniała oskarżenia o pandemię. Stany Zjednoczone zarzucają Chinom brak przejrzystości w początkowej fazie pandemii i podawanie fałszywych liczb ofiar.

Zobacz też: Ambasador Chin w Izraelu nazwał amerykańskie oskarżenia absurdem

Wang, przemawiając na konferencji prasowej przed chińskim parlamentem, wyraził głębokie współczucie dla Stanów Zjednoczonych w związku z pandemią, w której liczba ofiar śmiertelnych w najbliższych dniach przekroczy 100 000, co jest najwyższą liczbą spośród wszystkich krajów.

“Niestety, oprócz szalejącego koronawirusa, wirus polityczny rozprzestrzenia się również w Stanach Zjednoczonych. Ten wirus polityczny wykorzystuje każdą okazję, aby atakować i rozmazać Chiny” – powiedział chiński minister spraw zagranicznych.

“Niektórzy politycy zignorowali najbardziej podstawowe fakty i wymyślili zbyt wiele kłamstw na temat Chin i planowali zbyt wiele spisków” – dodał. “Chcę tutaj powiedzieć: nie marnujmy więcej cennego czasu i nie ignorujmy życia”.

Zobacz też: “Global Times”: Chiny planują restrykcje względem amerykańskich firm, m.in. Apple, Qualcomm, Cisco i Boeinga

“Chiny i Stany Zjednoczone muszą przede wszystkim uczyć się od siebie nawzajem i dzielić się swoimi doświadczeniami w walce z epidemią oraz pomagać każdemu krajowi w jej zwalczaniu” – przekonywał zgromadzonych na konferencji prasowej.

Minister przekazał, że Chiny są gotowe do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi pod warunkiem działania we wzajemnym szacunku.

Zobacz też: Media: czy Chińczycy przejmą amerykańskie łupki?

Kresy/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply