Chiny planują odwet na amerykańskich firmach za nałożenie przez administrację Donalda Trumpa dodatkowych obostrzeń na chińską firmę Huawei – wynika z informacji zdobytych przez „Global Times” od „źródła bliskiego chińskiemu rządowi”. Planują uderzyć m.in. w Apple, Qualcomm, Cisco i Boeinga.

Portal „Global Times” napisał w piątek, że według „źródła związanego z chińskim rządem”, Chiny planują zastosować „szereg środków zaradczych”, które skutkować będą nałożeniem ograniczeń na amerykańskie firmy, m.in. Apple, Qualcomm, Cisco i Boeinga. Pekin ma rozważać stworzenie „listy podmiotów niegodnych zaufania”. Opisane działania miałyby być odwetem m.in. za nałożenie nowych restrykcji na chińską firmę Huawei.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Planowane przez Chiny działania mają być formą odwetu za nałożenie kolejnych sankcji handlowych na Huawei. W piątek Departament Handlu USA wykonał kolejny krok w celu zablokowania sprzedaży firmie Huawei układów półprzewodnikowych. Blokada ma na celu zahamowanie bezpośredniego zakupu półprzewodników przez Huawei. Zostały nią objęte układy, które są produktem pewnych procesów technologicznych i oprogramowania z USA.

„Chiny podejmą zdecydowane środki zaradcze w celu ochrony swoich praw” – powiedziało rządowe źródło portalowi, zaznaczając, że nastąpi to w sytuacji kontynuowania przez USA opisywanych działań względem chińskich podmiotów.

Środki mogą polegać na dodaniu określonych firm amerykańskich do chińskiej „listy niewiarygodnych podmiotów”, nałożeniu ograniczeń lub wszczęciu dochodzeń przeciwko amerykańskim firmom, takim jak Qualcomm, Cisco i Apple. Chiny mogłyby także zawiesić zakup samolotów Boeinga – podkreśliło źródło.

Warto zaznaczyć, że wspomniane amerykańskie firmy, m.in. Apple, Qualcomm, Cisco i Boeing, są w dużym stopniu zależne od rynku chińskiego.

Chińskie Ministerstwo Handlu (MOFCOM) zapowiadało w maju zeszłego roku, że Chiny opublikują listę podmiotów zagranicznych, które poważnie naruszają interesy chińskich firm. Znajdują się na niej firmy, które blokują lub zamykają łańcuchy dostaw, albo podejmują „środki dyskryminujące z przyczyn niekomercyjnych”.

Zobacz także: Miliony chińskich firm może zbankrutować

www.globaltimes.cn / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Wielki eksporter atakuje najwiekszego importera, samobójczy krok. Przejęcie majątku firm USA w Chinach to prosta droga do umorzenia w ramach odszkodowań części papierów dłużnych w posiadaniu Chin.Reforma rolna wzmocni rynek wewnętrzny dopiero za dwa trzy lata.