“Odwiedzenie grobów i pomników Ofiar Katastrofy Smoleńskiej było, jest i będzie naszą powinnością. Nawet w czasie epidemii” – oświadczył w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki napisał w niedzielę na Facebooku, że “odwiedzenie grobów i pomników ofiar katastrofy smoleńskiej było, jest i będzie naszą powinnością nawet w czasie epidemii”. Dodał, że jego zdaniem “sednem publicystycznej gorączki i manipulacji ostatnich godzin nie jest żaden utwór muzyczny”.

Jak informowaliśmy, utwór „Twój ból jest lepszy niż mój” 15 maja pojawił się szczycie listy przebojów Marka Niedźwieckiego w programie trzecim Polskiego Radia. Po kilku minutach link do aktualnego notowania przestał działać, podobnie jak do artykułu informującego o sukcesie piosenki. Cztery lata temu dziesiątego kwietnia / Marii prosto pod koła córka uciekła / Maria nie przekroczy bramy dziś tej / bo Twój ból jest lepszy niż jej / Twój ból jest lepszy niż jej  – śpiewa Kazik. Piosenka Kazika nawiązuje do sytuacji, kiedy Jarosław Kaczyński odwiedził grób matki mimo obostrzeń nałożonych przez rząd – cmentarze w czasie pandemii miały być zamknięte.

W przestrzeni publicznej pojawiło się dużo głosów sugerujących, że mamy do czynienia z cenzurą.

Dyrektor programu Tomasz Kowalczewski napisał w oświadczeniu, że podczas głosowania został złamany regulamin i piosenka z poza listy została wprowadzona do głosowania. Podobną opinię przedstawiła także prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, podkreślając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

“Cały świat walczy z niespotykanym zagrożeniem, jakie niesie koronawirus. Ludzie tracą pracę, zdrowie i życie, światowa gospodarka zwalnia w tempie, jakiego nikt od dziesięcioleci nie widział. Pomimo dramatu, z jakim świat musi się mierzyć, wciąż i wciąż pojawiają się tak zwane „tematy zastępcze”, przez które niekiedy umyka nam sedno” – napisał premier.

“A dla mnie sednem publicystycznej gorączki i manipulacji ostatnich godzin nie jest żaden utwór muzyczny. Sednem jest to, jak państwo polskie, jego przedstawiciele bez względu na barwy polityczne, wreszcie my wszyscy jako Wspólnota, odnosimy się do wydarzeń w życiu naszej zbiorowości przełomowych. I tak jak niepojęte byłoby, gdybyśmy jutro nie uczcili godnie 100. urodzin naszego Wielkiego Rodaka – Karola Wojtyły, Jana Pawła II – tak trudno mi pojąć kwestionowanie godnego uczczenia rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Zarówno ostatniej – już dziesiątej – jak i każdej innej” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Morawiecki odniósł się też do odwiedzenia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pomników i grobów ofiar katastrofy smoleńskiej, które miało miejsce w 10. rocznicę katastrofy.

“Powiem bardzo wyraźnie: TAK, odwiedzenie grobów i pomników Ofiar Katastrofy Smoleńskiej było, jest i będzie naszą powinnością. Nawet w czasie epidemii. Bez takich gestów państwo staje się grupą ludzi realizujących cele zredukowane wyłącznie do zapewnienia minimum egzystencji lub jakichś ekonomicznych interesów A naród staje się tylko grupą osób posługujących się tym samym językiem. Staje się narodem bez ciągłości, bez wspólnego przywiązania do tego, co ważne, wielkie i co niesie ponadczasowe wartości” – napisał.

“Nie chciałbym żyć w takiej Polsce. Jako Premier i jako obywatel wierzę, że Polska i Polacy nigdy nie dadzą się zredukować do takiego poziomu” – dodał.

Zobacz także: Brudziński o piosence Kazika: atakowanie Kaczyńskiego za złożenie kwiatów jest czymś barbarzyńskim, ale dozwolonym

facebook.com / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply