Duda chce rozszerzenia NATO i Unii Europejskiej dla krajów "mających takie ambicje"

/
Prezydent przemawiał podczas szczytu szefów parlamentów Europy…

Gruzja zatrzymała na granicy rosyjskie "Nocne Wilki"

/
Gruzińskie MSW podało, że nie wpuszczono do kraju członków…

W Czeczenii powstał „obóz koncentracyjny” dla homoseksualistów?

/
Rosyjska „Nowaja Gazieta” dotarła do informacji o masowych…

Osetia Południowa będzie mieć nowego prezydenta

/
Separatystyczna wobec Gruzji, uznawana przez kilka państw na…

Czeczeńscy imigranci zaatakowali funkcjonariuszy Straży Granicznej

/
Kilku imigrantów z Czeczenii zaatakowało funkcjonariuszy Straży Granicznej w strzeżonym ośrodku w Białej Podlaskiej. Pogranicznicy musieli użyć gazu łzawiącego i kajdanek. Napastników umieszczono w izolatce.

Armenia: Wybory parlamentarne według nowej konstytucji

/
W Armenii odbywają się dzisiaj wybory parlamentarne. Określą skład Zgromadzenia Narodowego, które po raz pierwszy zyska centralną rolę w systemie politycznym państwa.

Czeczenia: atak dżihadystów na bazę Rosyjskiej Gwardii Narodowej

/
Grupa bojowników-islamistów próbowała zaatakować nad ranem bazę Rosyjskiej Gwardii Narodowej. Zginęło dwanaście osób. Do ataku przyznało się tzw. państwo islamskie.

test222

/
kkkkkkkk

Unia znosi wizy dla Gruzinów

/
Ministrowie państw UE zatwierdzili w poniedziałek decyzję o zniesieniu wiz dla Gruzinów. Poparli również przepisy, które ułatwiają krajom unijnym przywracanie obowiązku wizowego w sytuacjach kryzysowych.

Górski Karabach: w wyniku starć na granicy zginęło kilku azerskich żołnierzy

/
Armenia i Azerbejdżan obarczają się wzajemnie odpowiedzialnością za incydent.

Ludobójstwo w Chodżały jako przestępstwo międzynarodowe

/
Poniżej publikujemy nadesłaną do nas analizę autorstwa Rady Ekspertów Instytutu Praw Człowieka Azerbejdżańskiej Narodowej Akademii Nauk.

Porozumienie USA i Rosji ws. unikania "incydentów zbrojnych"

/
Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford uzgodnili w czwartek w Baku intensywniejszą komunikację obu stron w celu uniknięcia incydentów zbrojnych.

Zmiana ustroju państwowego w Karabachu

/
Analiza Michała P. Sadłowskiego z Instytutu Prawa Wschodniego im. Gabriela Szerszeniewicza o zmianach ustrojowych w nieuznawanej na arenie międzynarodowej ormiańskiej republice w Karabachu.

Czeczeński klan Jamadajewów zlecił zabójstwo Ramzana Kadyrowa?

/
Jeden z najbardziej wpływowych czeczeńskich klanów miał planować zabójstwo Ramzana Kadyrowa. Zdaniem śledczych wiele wskazuje na to, że za organizacją niedoszłego ataku stał wieloletni przeciwnik czeczeńskiego prezydenta, Isa Jamadajew.

Na Forum Europa-Ukraina będzie promowana korzystna dla Kijowa trasa Nowego Jedwabnego Szlaku?

/
Z programu X Forum Europa-Ukraina wynika, że w ramach organizowanego tam panelu dyskusyjnego nt. Nowego Jedwabnego Szlaku, może być promowana taka wersja jego przebiegu, która uwzględnia przede wszystkim interesy Ukrainy, a osłabia znaczenie Polski.

Żołnierze z Czeczenii operują w Syrii

/
Przywódca Republiki Czeczenii przyznał, że jej mieszkańcy znajdują się składzie rosyjskiego kontyngentu wojskowego operującego w Syrii.

Rosjanie zaprzeczają zniszczeniu zabytkowego kościoła i polskiego cmentarza w Abchazji

/
Gruzińskie media i serwis Radia Wolna Europa podawały, że w Abchazji rosyjscy żołnierze podczas budowy poligonu zniszczyły XIX-wieczny kościół i polski cmentarz. Rosyjska armia oficjalnie zaprzecza tym doniesieniom.

W Czeczenii zabito czterech członków grupy zbrojnej

/
Siły bezpieczeństwa wchodzącej w skład Rosji Republiki Czeczenii przeprowadziły obławę na członków "organizacji zbrojnej".

Strzelaniny w Groznym - Kadyrow twierdzi, że zlikwidowano komórkę ISIS [+VIDEO]

/
W nocy doszło do napadu uzbrojonych osobników na policjantów w stolicy Czeczenii, Groznym. Obława trwała kilkanaście godzin.

Zielone światło dla ruchu bezwizowego z Ukrainą i Gruzją

/
Negocjatorzy rządów państw UE i europarlamentu uzgodnili w środę wieczorem przepisy, które otworzą drogę do zniesienia przez Unię wiz dla obywateli Ukrainy i Gruzji. O porozumieniu poinformował na Twitterze komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

Rosja poinformowała o zabiciu lidera ISIS na Kaukazie

/
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) w wyniku przeprowadzonej w Dagestanie akcji zabiła zginęło pięciu islamskich bojowników, w tym jednego z wysoko postawionych członków tzw. Państwa Islamskiego Rustama Aselderowa.

Nowy-stary premier Gruzji

/
Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili powierzył misję stworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi Giorgi Kwirikaszwilemu.

Dwóch funkcjonariuszy FSB zginęło w czasie oblężenia terrorystów [+FOTO]

/
Federalna Służba Bezpieczeństwa osaczyła dziś dwóch ekstremistów islamskich w domu jednorodzinnym w mieście Nazrań, w kaukaskiej republice Inguszetia.

Doświadczony amerykański dyplomata odchodzi do znanej rosyjskiej firmy prawniczej

/
James Warlick, amerykański ambasador i współprzewodniczący Grupy Mińskiej OBWE, mediującej między Armenią i Azerbejdżanem ws. Górskiego Karabachy oświadczył, że odchodzi ze stanowiska i rozpoczyna pracę w znanej rosyjskiej firmie prawniczej.

Ukraina wyda Gruzji Saakaszwilego?

/
Ukraina już oficjalnie rozważa możliwość ekstradycji byłego gruzińskiego prezydenta i byłego gubernatora obwodu odeskiego, Michella Saakaszwilego do Gruzji – pisze „Ukraińska Prawda”, powołując się na źródła zbliżone do administracji prezydenta Poroszenki.

Saakaszwili: Poroszenko chce pozbawić mnie ukraińskiego obywatelstwa

/
Micheil Saakaszwili, były gubernator obwodu odeskiego twierdzi, że prezydent Ukrainy zamierza pozbawić go obywatelstwa tego kraju. Twierdzi, że byłoby to bezprawne.

Poroszenko: Saakaszwili rezygnując z funkcji zwrócił się ku opozycji

/
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uważa, że Saakaszwili, który złożył rezygnację z funkcji gubernatora obwodu odeskiego, uczynił to na rzecz ukraińskiej opozycji.

Rosja i Abchazja ratyfikowały porozumienie o wspólnych siłach zbrojnych

/
Utworzona zostanie wspólna jednostka wojskowa. Porozumienie obejmuje również wzajemną pomoc prawną w sprawach karnych.

Kukiz krytykuje „hurra-optymistyczne” podejście służb weryfikujących imigrantów z Czeczenii

/
Paweł Kukiz odniósł się do sprawy czterech Czeczenów, oskarżonych o wspieranie terroryzmu, których proces w ubiegłym tygodniu ruszył w Białymstoku. „Obawiam się, że nie stać nas na ryzyko przyjmowania nacji, wśród których roi się od psychopatów i morderców”.

Polska: coraz więcej śledztw ws. terroryzmu

/
Nowa ustawa antyterrorystyczna dała służbom szersze uprawnienia. Blisko jedna trzecia z 22 śledztw dotyczących terroryzmu dotyczy jego finansowania.

Były zastępca dowódcy sił NATO w Europie: obiecywanie Ukrainie i Gruzji członkostwa w NATO było błędem

/
- Obietnica złożona Ukrainie i Gruzji na szczycie NATO w Warszawie, że zostaną potencjalnymi członkami NATO, była błędem. Pakt nie byłby w stanie zapewnić im bezpieczeństwa bez stacjonowania tam dużych sił zbrojnych, a tego nie jest w stanie zapewnić – uważa były zastępca dowódcy sił NATO w Europie, gen. Richard Shirreff.

Rosyjski Kaukaz: Policjant stanie przed sądem za pomszczenie brata

/
Funkcjonariusz policji z wchodzącej w skład Rosji kaukaskiej Republiki Kabardo-Bałkarii jest podejrzanym o pobicie zatrzymanego obywatela.

Amerykańskie okręty dla Gruzji

/
Gruzińska straż wybrzeża otrzymała od USA dwa okręty patrolowe typu Island. Oba zostały wcześniej wycofane ze służby w amerykańskiej straży przybrzeżnej.

Kaukaz: śmiertelne strzelaniny z udziałem policji

/
Dwóch policjantów zginęło a czterech zostało rannych w dwóch strzelaninach, które miały miejsce dziś rano na Kaukazie.

Gruzja: Tylko dwie partie w parlamencie

/
Wedle danych zebranych z 99,41% komisji wyborczych do gruzińskiego parlamentu wejdą jedynie dwie partie.

Znane są częściowe wyniki wyborów parlamentarnych w Gruzji

/
Zgodnie z przewidywaniami wybory wygrała sprawująca dotychczas władzę w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja (GM-DG). Drugie miejsce zajął Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN). Jednak przewaga partii rządzącej jest znacznie wyższa niż wynikałoby to z wyników sondażowych.

Wybory w Gruzji: wg exit poll wygrywa partia rządząca

/
Według sondaży exit polls, rządząca w Tbilisi partia Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja otrzymała większość głosów w sobotnich wyborach parlamentarnych. Tzw. „marzyciele”, uchodzący za faworytów, już ogłosili zwycięstwo.

Trwają wybory parlamentarne w Gruzji

/
Faworytem wyborów jest rządząca od czterech lat partia Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja.

Wybory w Gruzji: głosowanie rozczarowanych

/
W przeddzień wyborów parlamentarnych do 150-osobowego parlamentu, nawet 2/3 Gruzinów nie wiedziało, na kogo oddać głos. Zdaniem ekspertów, obywatele Gruzji są rozczarowani polityką, a publikowane przez gruzińskie media sondaże są niewiarygodne. Przewidują jednak zwycięstwo obecnego obozu rządzącego.

Gruzińscy politycy i organizacje pozarządowe sugerują, że Rosja stoi za zamachem na znanego polityka

/
Według przewodniczącego gruzińskiego parlamentu, a także szeregu organizacji pozarządowych z tego kraju, za niedawnym zamachem na jednego z najbliższych współpracowników byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego stoi Rosja.

Niemcy mają dość uchodźców z Polski

/
Niemcy stracili wyrozumiałość dla imigrantów, którzy dostali się do UE przez Polskę – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodziło głównie o obywateli Rosji, w zdecydowanej większości Czeczenów. Niemcy nie chcą ich u siebie i coraz częściej odsyłają ich z powrotem do Polski.

Islamski mufti wezwał, aby obrzezać wszystkie kobiety na świecie

/
"Rozpusty byłoby mniej"– przekonuje kaukaski mufti.

Niemiecki dziennik: nowy szlak dla uchodźców – prowadzący do Polski

/
Według niemieckiego dziennika „Deutsche Welle”, przez Polskę i Białoruś prowadzi nowy szlak tranzytowy, którym migranci przedostają się na Zachód.

Saakaszwili ostrzega: Rosja może zaatakować jak w 2008 roku

/
Gubernator Odessy Michaił Saakaszwili ostrzegł ukraińskie władze, że w niedługim czasie Rosja może zaatakować Ukrainę. Wskazuje na analogie do sytuacji z 2008 roku.

Poroszenko: Wojna w Gruzji była prologiem przed wojną na Ukrainie

/
"W 2008 roku można jeszcze było zatrzymać drapieżnego niedźwiedzia w gawrze".

Prezydent Armenii zapowiada zmiany w państwie

/
Po tym, jak grupa mężczyzn okupujących posterunek policji w Erywaniu poddała się i wypuściła zakładników, prezydent kraju Serż Sarkisjan zapowiedział że musi dojść do „radykalnych zmian”.

Rośnie zadłużenie Armenii

/
Z końcem tego roku dług publiczny Armenii przekroczy 5,5 miliarda dolarów, z czego 86,6% jego wartości przypada na wierzycieli zagranicznych.

Zamieszki w stolicy Armenii

/
W stolicy Armenii – Erywaniu, doszło wczoraj do dużej demonstracji antyrządowej i zamieszek, w wyniku których zatrzymano 165 osób.

Azerbejdżan: Stacja telewizyjna zamknięta za próbę wyświetlenia wywiadu z Gulenem

/
Władze Azerbejdżanu zamknęły niezależną stacje telewizyjną ponieważ ta chciała wyświetlić wywiad z Fethullahem Gulenem, obecnie wrogiem publicznym nr 1 w Turcji.

Kolejny dzień kryzysu bezpieczeństwa w Armenii

/
Już czwarty dzień zbrojni bojówkarze przetrzymują zakładników w zajętym komisariacie policji na przedmieściach Erywania. Drugi dzień doszło także do ulicznych starć między demonstrantami a funkcjonariuszami.

W stolicy Armenii starcia między policją i demonstrantami

/
Uzbrojona grupa opozycjonistów nadal zajmuje komisariat policji na przedmieściach Erywania. Doszło do demonstracji ulicznych.