Straż Graniczna, we współpracy z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, zorganizowała operację powrotową, której celem było deportowanie 10 cudzoziemców do ich krajów pochodzenia.

Jak poinformowała na portalu X Straż Graniczna, funkcjonariusze we współpracy z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach, zorganizowała operację powrotową, której celem było deportowanie 10 cudzoziemców do ich krajów pochodzenia.

Operację zabezpieczało 18 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Łącznie w ramach operacji przekazano ośmiu obywateli Gruzji oraz dwóch obywateli Tadżykistanu. Dziewięć osób stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Wśród tej kategorii osób znajdował się ob. Tadżykistanu, wobec którego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 22 marca 2024 roku, po rozpatrzeniu wniosku Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wydał decyzję do powrotu oraz o zakazie ponownego wjazdu ma terytorium Polski i innych państw Schengen na okres 10 lat.

“Organizacja operacji powrotowych jest złożonym, wielokierunkowym procesem i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania nielegalnej migracji i przeciwdziałania jej. Ponadto jest to istotny czynnik, który zniechęca cudzoziemców nadużywających różnych procedur legalizacyjnych, w tym m.in. procedury ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej” – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że podczas minionego weekendu funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 669 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Migranci kilkukrotnie zaatakowali polskie służby kamieniami i gałęziami.

W piątek odnotowano 219 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę 276, natomiast w niedzielę 174. Kilkukrotnie doszło też do agresywnych zachowań ze strony migrantów znajdujących się za techniczną zaporą. Podczas jednego z takich zdarzeń funkcjonariuszka Straży Granicznej uderzona została kamieniem w bark.

W trakcie minionego weekendu funkcjonariusze brali też udział w czynnościach udzielania pomocy medycznej migrantom. Pomocy udzielono 9 osobom.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że legalna imigracja stymuluje nielegalna. Przypomnijmy, że obcokrajowcy stanowili ponad 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego) – wynika z danych SG. Podobnie wyglądała sytuacja w dwóch poprzednich latach.

Kresy.pl/X

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply