Na autostradzie A4 funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej przechwycili transport 29 ton odpadów, które miały nielegalnie trafić z Niemiec do Małopolski.

W środę Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że jej dolnośląscy funkcjonariusze wspólne ze Strażą Graniczną zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą, na której przewożono ponad 29 ton odpadów pochodzących z Niemiec. Transport zatrzymano podczas kontroli na autostradzie A4 w rejonie Jędrzychowic.

Zatrzymane odpady miały trafić na teren województwa małopolskiego. Składały się ze zmieszanych odpadów tworzyw sztucznych, drewna, metalu, papieru, a nawet z elementów części samochodowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Jak poinformowano, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał decyzję uznającą transport za nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów. Ładunek wraz z przewożącym go pojazdem zabezpieczono. Kierowca został ukarany mandatem karnym. Sprawę, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, prowadzi Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu.

Zgodnie z przepisami ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, odbiorcy grozi kara pieniężna od 30 tys. zł do nawet 200 tys. zł. Z kolei zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przewoźnikowi oraz zarządzającemu grozi kara pieniężna wysokości 12,5 tys. zł.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że policjanci zatrzymali jadącą z Niemiec ciężarówkę. Firma chciała się pozbyć nielegalnych odpadów przykrywając je tym rodzajem śmieci podlegających wtórnemu wykorzystaniu, na których wwóz miała pozwolenie.

W ubiegłym roku Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła na terenie całej Polski 211 przypadków nielegalnego przewozu odpadów i zatrzymała ponad 4,3 tys. ton odpadów.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w 2018 roku do Polski przywieziono z innych państw 434,4 tys. ton śmieci. To rekordowy poziom importu odpadów do naszego kraju, trzy razy większy, niż w 2015 roku.

Przeczytaj także: 4 tys. ton nielegalnych odpadów przywiezionych do Polski wróciło do Wielkiej Brytanii

KAS / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz