Na autostradzie A4 funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej przechwycili transport 29 ton odpadów, które miały nielegalnie trafić z Niemiec do Małopolski.

W środę Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że jej dolnośląscy funkcjonariusze wspólne ze Strażą Graniczną zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą, na której przewożono ponad 29 ton odpadów pochodzących z Niemiec. Transport zatrzymano podczas kontroli na autostradzie A4 w rejonie Jędrzychowic.

Zatrzymane odpady miały trafić na teren województwa małopolskiego. Składały się ze zmieszanych odpadów tworzyw sztucznych, drewna, metalu, papieru, a nawet z elementów części samochodowych.

 

Jak poinformowano, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał decyzję uznającą transport za nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów. Ładunek wraz z przewożącym go pojazdem zabezpieczono. Kierowca został ukarany mandatem karnym. Sprawę, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, prowadzi Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu.

Zgodnie z przepisami ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, odbiorcy grozi kara pieniężna od 30 tys. zł do nawet 200 tys. zł. Z kolei zgodnie z ustawą o transporcie drogowym przewoźnikowi oraz zarządzającemu grozi kara pieniężna wysokości 12,5 tys. zł.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że policjanci zatrzymali jadącą z Niemiec ciężarówkę. Firma chciała się pozbyć nielegalnych odpadów przykrywając je tym rodzajem śmieci podlegających wtórnemu wykorzystaniu, na których wwóz miała pozwolenie.

W ubiegłym roku Krajowa Administracja Skarbowa ujawniła na terenie całej Polski 211 przypadków nielegalnego przewozu odpadów i zatrzymała ponad 4,3 tys. ton odpadów.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w 2018 roku do Polski przywieziono z innych państw 434,4 tys. ton śmieci. To rekordowy poziom importu odpadów do naszego kraju, trzy razy większy, niż w 2015 roku.

Przeczytaj także: 4 tys. ton nielegalnych odpadów przywiezionych do Polski wróciło do Wielkiej Brytanii

KAS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply