W 2018 roku do Polski przywieziono z innych państw 434,4 tys. ton śmieci. To rekordowy poziom importu odpadów do naszego kraju.

Dane na temat wwozu śmieci w zeszłym roku podała “Gazeta Wyborcza”. W środę dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) podał także portal Business Insider. Ilość ściągniętych do Polski odpadów była w 2018 r. trzykrotnie wyższa niż w roku 2015. Jednak według Inspektoratu “jest to pozytywny parametr gospodarczy, a nie problem środowiskowy”.

Jak podaje “Gazeta Wyborcza” do Polski wwożono “nie tylko odpady poprodukcyjne z tzw. bursztynowej listy, np. żużle, popioły, szlamy, baterie, kable izolowane, ale również odpady niebezpieczne, w tym metale ciężkie, np. rtęć, i odpady azbestowe”. Tylko część przywiezionych śmieci stanowiły odpady wtórne, czyli nadające się do przerobu i ponownego wykorzystania. GIOŚ  twierdzi jednak, że “zjawisko wpisuje się w strategie UE dot. Gospodarki Obiegu Zamkniętego, czyli wykorzystywania odpadów jako surowców wtórnych w celu ochrony środowiska i przeciwdziałaniu eksploatacji surowców naturalnych”.

Śmieci z “listy bursztynowej” najczęściej trafiały do Polski z Niemiec (250 tys. ton), Wielkiej Brytanii (36,4 tys. ton) i Szwecji (30,4 tys. ton). Polska i tak importowała wyraźnie mniej śmieci niż Niemcy, Francja, Holandia czy Szwecja. Business Insider cytuje komunikat GIOŚ, w którym urząd twierdzi, że “zakładów odbierających odpady z zagranicy na podstawie zezwoleń GIOŚ jest tylko ok. 40-stu. Przy tak niewielkiej skali przywozu odpadów z zagranicy wystarczy, że jeden duży zakład zwiększa swoją aktywność, aby powstała skokowa zmiana w statystykach. Analiza wykazuje, że w latach 2016, 2017, 2018, taka sytuacja właśnie się wydarzyła”. Inspektorat twierdzi wręcz, że “na rynku europejskim trwa rywalizacja o pozyskanie odpadów, które są cennymi surowcami wtórnymi”.

“Gazeta Wyborcza” konfrontuje dane i komentarze GIOŚ z licznymi przypadkami podpaleń wysypisk śmieci do jakich dochodziło w ostatnich kilku miesiącach.

Czytaj także: Na Białorusi uruchomiono przerób foliowych toreb

businessinsider.com.pl


0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply