W trzech hipermarketach w stolicy Białorusi, Mińsku ustawiono kontenery na torebki foliowe, które mają podlegać ponownemu przerobowi.

O inicjatywie realizowanej w sieci hipermarketów Korona napisał we wtorek portal The Village. Akcja realizowana jest pod hasłem „Torba, na torbę z torbami”. Hasło nawiązuje to częstego u mieszkańców państw poradzieckich zwyczaju gromadzenia dużej liczby toreb foliowych, pakowanych w domach do największej z nich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kontenery na używane torby foliowe pojawiły się w trzech hipermarketach Korona w Mińsku: przy ul. Kalwaryjskiej, Zwycięzców i Niezależności. Inicjatorem akcji jest sieć Korona oraz firma Kinglet, produkująca właśnie opakowania z tworzyw sztucznych. „Ustawienie kontenerów dla zbiórki polietylenu było ideą naszego partnera Korony, tam usłyszeli o naszym wydziale przerobu. Dlatego zaproponowali wspólne zrealizowanie dwóch zadań: zaspokojenia interesów kupujących, którzy rezygnują z toreb foliowych i bardziej racjonalnego rozdzielania odpadów” – powiedział wspomnianemu portalowi dyrektor Kinglet, Maksim Mieleszko.

Jak twierdzi, jego firma od dawna planowała uruchomienie przerobu (recyclingu) używanych toreb foliowych ale problemem było zorganizowanie systemu ich zbierania. Mieleszko powiedział, że jego firma od 2006 r dysponuje możliwościami przerobu, bo tak właśnie dzieje się z resztkami polietylenu pozostającymi po produkcji toreb zakupowych, które są przerabiane na worki na śmieci.

Walentin Komiel, który pracuje w Kinglet na stanowisku głównego technologa tłumaczy, że ze 100 używanych toreb foliowych można wyprodukować 99 nowych. Zastrzega jednak, że do kontenerów przynosić należy torby nie zabrudzone i bez żadnych naklejek.

Kinglet zapowiada, że jeśli eksperymentalna akcja w trzech placówkach Korony przyniesie pozytywne rezultaty to zostanie rozszerzona na inne sklepy tej firmy.

Czytaj także: 4 tys. ton nielegalnych odpadów przywiezionych do Polski wróciło do Wielkie Brytanii

the-village.me/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz