Francuzi, Hiszpanie i Niemcy zbudują nowy myśliwiec

Rządy Francji, Hiszpanii i Niemiec podpisały porozumienie w sprawie budowy nowego nowego myśliwca w ramach projektu „Future Combat Air System”.

Porozumienie w sprawie budowy nowego myśliwca podpisali w poniedziałek w podparyskim Le Bourget ministrowie obrony: Francji – Florence Parly, Hiszpanii – Margarita Robles, Niemiec – Ursula von der Leyen. W ceremonii uczestniczył także prezydent Francji Emmanuel Macron. Czołowe państwa Unii Europejskiej uznały, że potrzebują nowego samoloty przewagi powietrznej, który będzie mógł zastąpić obecnie używane europejskie konstrukcje: Tornado, Eurofighter i Rafale.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowy projekt ma jednak dość odległą perspektywę realizacji, gdyż jako termin budowy nowego myśliwca określono 2040 rok. Ma to być myśliwiec piątej generacji zdolny do sieciowego współdziałania z systemem załogowych i bezzałogowych pojazdów powietrznych. Pierwszy lot prototypu ma odbyć się najpóźniej w 2026 r. Do 2025 r. realizacja projektu będzie kosztować 4 mld euro.

Szefowa niemieckiego resortu obrony nie ukrywała, że nowy myśliwiec ma być jednym z fundamentów europejskiej polityki obronnej niezależnej od USA. ” Konkurencja między Europejczykami, w sytuacji, gdy ona nas osłabia wobec Amerykanów czy Chińczyków, jest rzeczą śmieszną” – powiedział z kolei prezydent Macron.

Za „oznakę głębokiej przyjaźni między naszymi krajami, wzajemnego zaufania i wielkiej europejskiej innowacyjności” uznał projekt inspektor niemieckich sił powietrznych, generał broni Ingo Gerhartz, którego słowa przytoczył portal Deutsche Welle. Szef Dassault Aviation Eric Trappier podkreślił zaś, że cel projektu to „europejski samolot dla Europejczyków, niezależny od amerykańskiej technologii”. Nowy samolot bojowy ma być właśnie dziełem tej firmy i Airbusa. Silnik ma zostać opracowany przez francuską firmę Safran i niemiecką MTU Aero Engines.

Czytaj także: Trump na konferencji z Dudą: Mam nadzieję, że Polska będzie mieć wspaniałe relacje z Rosją

dw.de/onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    I do takiego projektu powinna dołączyć Polska a nie całkowicie uzależniać się od kaprysów Wuja Sama. Mówienie o korzyściach dla polskiej gospodarki w kontekście zakupu F-35 to bajki, tu było by i taniej, i pewniej i całe gałęzie przemysłu pociągnęło by do światowego poziomu.