Trump na konferencji z Dudą: mam nadzieję, że Polska będzie mieć wspaniałe relacje z Rosją [+VIDEO]

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Donald Trump wymieniał to, co uzgodnił z prezydentem Polski – z perspektywy interesów USA. Ujawnił m.in. wartość kontraktów na import LNG z Ameryki. Andrzej Duda przede wszystkim dziękował Trumpowi i koncentrował się na historii.

Po zakończeniu rozmów w Białym Domu, prezydenci Polski i USA wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Donald Trump podkreślał, że więzi sojusznicze między obu krajami są obecnie silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podkreślił też, że w podpisanej w środę deklaracji o współpracy obronnej napisano, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą głębokie, wspólne wartości, cele i przyjaźń. Zaznaczył, że współpraca w zakresie bezpieczeństwa jest zacieśniana.

– Polska wkrótce zapewni bazę i infrastrukturę wspierającą militarną obecność około tysiąca amerykańskich żołnierzy. Polski rząd zbuduje te projekty bez żadnych kosztów dla Stanów Zjednoczonych. Polski rząd za to zapłaci – powiedział Trump. Podziękował też polskim władzom za rozwijanie wspólnego bezpieczeństwa. Pochwalił też Polskę za jej zaangażowanie w NATO, w tym za przeznaczanie ponad 2 proc. PKB na obronność.

Przypomnijmy, że podczas wizyty w Białym Domu, prezydent Andrzej Duda podpisał z prezydentem Donaldem Trumpem deklarację, według której USA planują zwiększyć „w najbliższej przyszłości” swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Trump nie wykluczył, że mogą oni zostać przeniesieniu do naszego kraju z Niemiec. W Polsce ma też powstać m.in. eskadra dronów MQ-9.

Prezydent USA wyraził też zadowolenie z zamiaru zakupu przez Polskę 32 nowoczesnych myśliwców F-35. Pogratulował również Polsce postępów na drodze do spełnienia kryteriów umożliwiających zniesienie wiz. Jego zdaniem, Polska mogłaby zostać „wkrótce” uwzględniona w ramach specjalnego programu bezwizowego. Później pytany o tę kwestię powiedział, że kolejnych informacji można spodziewać się w przeciągu 90 dni i nie wykluczył, że nastąpi to przy okazji jego kolejnej wizyty w Polsce. Trump był zapraszany na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, ale nie powiedział jasno, że się na tych uroczystościach pojawi. Powiedział ogólnie, że przyjedzie do Polski zapewne we wrześniu.

Trump powiedział, że wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą zgodzili się co do kwestii z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i zagrożeń wynikających z uzależniania się od jednego dostawcy energii. W związku z tym, wyraził poparcie dla budowy gazociągu Baltic Pipe do Skandynawii przez Bałtyk, co pomoże krajom europejskim w kwestii dywersyfikacji dostaw.

Prezydent USA nawiązał też do podpisanej wcześniej przez PGNiG długoterminowej umowy z Venture Global na zwiększenie dostaw LNG do Polski do poziomu 2,5 mln ton gazu skroplonego rocznie. Powiedział, że w ubiegłym roku Polska podpisała z amerykańskimi firmami umowy na import 6 mld m. sześc LNG z USA, warte łącznie około 25 mld dolarów. Z kolei nowo podpisany kontrakt jest wart, według Trumpa, około 8 mld dolarów. Mówił też o nowej umowie o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, pogłębi ona m.in. dwustronne relacje gospodarcze. Podkreślił też, że relacje amerykańsko-polskie rozwijają się wspaniale i są dziś na świetnym poziomie.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu skoncentrował się na dziękowaniu Trumpowi, na wstępie – za zaproszenie i wizytę w Waszyngtonie. Jego zdaniem, świadczy to o wysokiej jakości relacji bilateralnych. Zaprosił też Trumpa na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej a agresji ze strony nazistowskich Niemiec. Podkreślił, że USA są prawdziwym sojusznikiem Polski, a także wolnej Europy. Zdaniem Dudy, Amerykanie pomogli Europie wygrać II wojnę światową, a następnie ustanowić nowy, wolny ład, który dał początek Unii Europejskiej. Podkreślał też zasługi Polski w obaleniu komunizmu oraz znaczenie pogłębiania relacji euroatlantyckich. Jego zdaniem, Trump doskonale rozumie, że poświęcając uwagę Europie zapewnia bezpieczeństwo także dla świata. Dziękował mu też za jego wizytę w Polsce.

Odnośnie podpisanej umowy o współpracy obronnej Duda zaznaczył, że chodzi tu o wzmocnioną obecność sił USA w Polsce. Wyraził nadzieję, że z czasem amerykańskich żołnierzy będzie w Polsce stopniowo coraz więcej. Dziękował też za decyzję ws. utworzenia w Polsce wysuniętego dowództwa dywizji, a także za inne podpisane umowy. Odnośnie większych dostaw LNG przypomniał, że dwa lata temu rozmawiał o tym z Trumpem i zaznaczał wówczas, że powinien on być dostarczany do Polski. Wyraził radość z tego, że tak się dzieje i ponownie dziękując Trumpowi wyraził nadzieję, że kolejnych kontraktów i dostaw gazu skroplonego z Ameryki będzie coraz więcej.

Podczas pytań dziennikarzy jedno z nich dotyczyło relacji polsko-rosyjskich. Prezyden Duda był czy spodziewa reakcji Rosji na podpisaną w deklarację o współpracy obronnej z USA.

– Nie spodziewam się specjalnej reakcji Moskwy, bo Moskwa cały czas dozbraja okręg kaliningradzki i to jest w tej chwili najbardziej zmilitaryzowana strefa w Europie i to już od dawna – powiedział polski prezydent. Dodał, że według niego wzmocniona obecność USA i NATO na terytorium Polski to odpowiedź na to, co Rosja robi w okręgu kaliningradzkim, a także na ćwiczenia prowadzone na Białorusi. Podkreślał też, że Polacy przewyższają Rosjan męstwem.

Duda został też zapytany, czy Rosja jest przyjacielem, czy adwersarzem Polski. – Ja bym bardzo chciał, żeby była [przyjacielem- red.], żeby te relacje były jak najlepsze, żeby rozkwitały relacje polityczne, międzyludzkie, naukowe czy wymiana gospodarcza. Bardzo bym tego chciał, tylko że tu warunek jest jeden: musi być przestrzegane prawo międzynarodowe, podstawowe zasady, bo to jest gwarancja światowego bezpieczeństwa, pokoju. Dzisiaj tego o Rosji powiedzieć nie można.

Do tej kwestii odniósł się również Donald Trump. – Mam nadzieje, że Polska będzie mieć wspaniałe relacje z Rosją. Uważam, że to możliwe, naprawdę. Dzięki temu co zrobiliście, dzięki sile… Może my też pomagamy, tym co robimy dla Polski – powiedział prezydent USA. Dodał, że ma również nadzieję na to, iż jego kraj również będzie miał wspaniałe relacje z Rosją, a także z Chinami i innymi krajami.

Fox News / tvp.info / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply