Polska zwiększa import gazu skroplonego z USA

PGNiG podpisało z amerykańskim dostawcą kontrakt na 20 lat, zakładający zwiększenie tych dostaw LNG z USA do 2,5 mln ton gazu skroplonego rocznie. Umowę podpisano przy okazji wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie. Szef polskiej spółki powiedział, że warunki są „bardzo konkurencyjne”.

Jeszcze przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu zwracano uwagę, że poza kwestiami dotyczącymi wzmocnienia obecności sił USA w Polsce, przy tej okazji mają zostać zawarte także umowy dotyczące zwiększenia importu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

W środę poinformowano, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z amerykańskim dostawcą Venture Global kontrakt na znaczne zwiększenie dostaw gazu skroplonego statkami z USA. Polska ma zatem importować rocznie 2,5 mln ton gazu skroplonego z terminala w Plaquemines Parish, co po regazyfikacji odpowiada łącznemu wolumenowi blisko 3,4 mld m sześc. gazu ziemnego. Obecnie jest to milion ton gazu skroplonego. Nowa umowa ma obowiązywać 20 lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Przy uroczystym podpisaniu umowy obecni byli m.in. Sekretarz Energii USA Rick Perry i Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak zapewnia, że uzyskano możliwość pozyskania dostaw LNG z terminalu Plaquemines „na bardzo konkurencyjnych warunkach”, co jego zdaniem było możliwe dzięki dobrym relacjom z amerykańskimi partnerami i skutecznym negocjacjom.

– Amerykańskie LNG staje się coraz bardziej konkurencyjne i kolejne kwartały zwiększonego importu do Europy tylko to potwierdzają – podkreślał szef PGNiG, cytowany przez PAP.

Stacja RMF FM zaznacza, że razem z innymi amerykańskimi dostawami, przekłada się to łącznie na prawie 5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Taka ilość pokrywa jedną czwartą polskiego zapotrzebowania.

Według RMF FM, nowa umowa zwiększa prawdopodobieństwo na całkowite zrezygnowanie Polski z rosyjskiego gazu, gdy w 2022 roku skończy się obecny kontrakt. Byłoby to jeszcze bardziej prawdopodobne, gdyby udało się ukończyć ruszającą budowę gazociągu do Danii i Norwegii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ponadto, w środę Perry i Naimski podpisali też memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, istnieje ze strony USA „spora wola (…), żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego”. Zapewnia, że Polska jest na to otwarta.

– Chcemy technologię wraz z partnerem, który by zechciał uczestniczyć do 49 proc. w takim przedsięwzięciu jądrowym, ale w przedsięwzięciu nie jednego bloku, tylko docelowym na 20 lat, w budowie od 6 do 9 bloków jądrowych – poinformował Tchórzewski, cytowany przez „Puls Biznesu”.

Jak informowaliśmy, podczas wizyty w Białym Domu, prezydent Andrzej Duda podpisał z prezydentem Donaldem Trumpem deklarację, według której USA planują zwiększyć „w najbliższej przyszłości” swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Być może zostaną przeniesieni z Niemiec. W Polsce ma też powstać m.in. eskadra dronów MQ-9.

rmf24.pl / TVP.info / pb.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz