Sąd Najwyższy Brazylii zagroził, że zakaże działania X, jeśli jego właściciel, Elon Musk nie wyznaczy reprezentanta prawnego w kraju Ameryki Łacińskiej w ciągu 24 godzin.

Sędzia Sądu Najwyższego Alexandre de Moraes zawarł  w wydanym w środę zarządzeniu uwagę, że brak przedstawiciela prawnego może skutkować „zawieszeniem działalności sieci społecznościowej” X – zrelacjonowała Al Jazeera. To najnowszy element postępowania brazylijskiego wymiaru sprawiedliwości motywowanego chęcia zwalczania dezinformacji.

De Moraes nakazał w ostatnich latach zawieszenie ponad 100 kont X, w tym niektórych należących do zwolenników byłego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który przegrał wybory w 2022 r. z Inacio Lulą da Silvą. Bolsonaro, który wyjechał z kraju w obliczu przegranej, przez miesiące sugerował sfałszowanie wyników. Tłum jego zwolenników podzielający ten pogląd dopuścił się szturmu na budynki administracji prezydenta, parlamentu i Sądu Najwyższego.

Włocławek stał się jedną lokalizacji rozważanych pod budowę małych elektrowni atomowych w Polsce. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) niedawno rozpoczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu budowy reaktorów typu BWRX-300 w tym mieście. Wniosek złożony przez spółkę OSGE, należącą do grupy ORLEN Synthos Green Energy, jest kolejnym krokiem w realizacji planu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Włocławek jest jednym z siedmiu miejsc, które zostały wskazane przez ORLEN Synthos Green Energy jako potencjalne lokalizacje dla małych modułowych elektrowni jądrowych (SMR). Podobne postępowanie środowiskowe zostało już wszczęte w Stawach Monowskich koło Oświęcimia. Procedura we Włocławku rozpoczęła się 4 sierpnia 2023 roku, a jej celem jest ocena wpływu planowanej elektrowni na środowisko.

Spółka OSGE planuje budowę i eksploatację elektrowni jądrowej o mocy do 2000 MWe w technologii BWRX-300. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej obejmuje również prośbę o określenie zakresu raportu oddziaływania na środowisko, co jest kluczowym etapem w procesie przygotowawczym przed rozpoczęciem budowy.

Podczas Campus Polska szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba relatywizował kwestię ekshumacji i pochówku ofiar rzezi wołyńskiej operacją „Wisła”, twierdząc, że w jej ramach Ukraińców wysiedlono z „ukraińskich ziem”.

Jak pisaliśmy, w środę w trakcie trwającego „Campus Polska” jedna z uczestniczek zapytała szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebę o rzeź wołyńską. Chciała uzyskać odpowiedź, „kiedy Polska będzie mogła w końcu przeprowadzić ekshumacje ofiar mordów na Wołyniu?”.

Warszawska policja aresztowała 37-letniego obywatela Tadżykistanu, który przez rok ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna, pracujący jako kierowca przewozów na aplikację, był poszukiwany listem gończym za przestępstwo na tle seksualnym, którego dopuścił się wobec 50-letniej obywatelki Ukrainy.

Zatrzymany mężczyzna poznał swoją ofiarę podczas jednego z kursów, gdy pracował jako kierowca przewozów na aplikację. Szybko nawiązali bliższą relację, a wkrótce potem zamieszkali razem w jednej z miejscowości pod Warszawą.

Niestety, w połowie 2023 roku doszło do dramatycznego incydentu – 37-latek dopuścił się przestępstwa seksualnego wobec kobiety. Po tym zdarzeniu, ofiara opuściła mężczyznę, jednak on nie przestał jej prześladować, grożąc jej w różnorodny sposób.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób na Dolnym Śląsku zatrzymali mężczyznę skazanego za poważne przestępstwa związane z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się handlem substancjami zabronionymi.

W 2023 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok skazujący obywatela Ukrainy, który stał na czele grupy przestępczej zajmującej się obrotem znacznych ilości narkotyków, w tym marihuany, amfetaminy, MDMA oraz grzybów psychotropowych. Wartość nielegalnych substancji, którymi handlowała grupa, szacowana jest na około 320 tysięcy złotych.

Po ogłoszeniu wyroku skazującego na kilkuletnią karę pozbawienia wolności, mężczyzna postanowił nie stawić się do odbycia kary i zaczął się ukrywać. W styczniu 2024 roku wydano za nim list gończy. Grupa przestępcza, którą kierował, składała się również z innych obywateli Ukrainy, którzy również nie uniknęli odpowiedzialności – dwóch z nich odbyło już kary więzienia.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%