W ramach powstałej Polskiej Ligi Husarskiej odbędzie się po raz pierwszy na Podlasiu od XVII wieku Turniej Husarski, w czasie którego husarze będą zażywali szabli, kopii i pałasza.

Wszystko ku pamięci twórcy Białegostoku, wojewody, ale i też husarza, Stefana Klemensa Branickiego! Od kilku lat z mozołem Fundacja Obowiązek Polski stara się przypominać tę zasłużoną postać. Wnuk po kądzieli hetmana Czarnieckiego, nosił się po sarmacku. Wojował tak, że Jego chorągiew wsławiła się pod Wiedniem, a i pod Parkanami. Dowiedliśmy tego poprzez dane o poległych husarzach, gdzie w spisie widnieli husarze właśnie z Podlasia. Z łaciny przetłumaczył je ks. Grzegorz Śniadoch, a metodologicznie wszystko wykuł niezastąpiony dr Radek Sikora, wtedy jeszcze młody historyk. Problem ten rozpatrywaliśmy 6 lat temu, gdy gotowaliśmy się by godnie uczcić Wiktorię Wiedeńską i przejechać szlak króla Jana III z Krakowa do Wiednia w 330 rocznicę bitwy.

Turniej Husarski

W Białymstoku odbędzie się pierwszy w naszej historii Turniej Husarski. Będzie to ostatni po trzech turniejach, które odbyły się na zamku w Golubiu Dobrzyniu, w Pałacu w Chrzęsnem k. Warszawy (Skrzydła Chwały), na Zamku w Gniewie (Vivat Vasa). Wszystkie były organizowane w ramach Polskiej Ligi Husarskiej, której patronuje Fundacja Obowiązek Polski.

Piąty turniej i Wielki Finał odbędzie się przy Zamku w Pułtusku (Piknik Husarski) 14-15 września br.

W Białymstoku zmierzy się 16 husarzy z Chorągwi Woj. Pomorskiego, Chorągwi Husarskiej Marszałka Woj. Kuj- Pomorskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Chorągwi Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego. Silną reprezentację, 5 husarzy, wystawia Podlaska Chorągiew Husarska, która tylko raz zmierzyła się z kolegami w kraju, zajmując dobre pozycje w Turnieju w Chrzęsnem. Husarze z Białegostoku zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej i byli w czołówce w klasyfikacji indywidualnej (miejsce 4 Piotr Górny, miejsce 6 rtm Dariusz Wasilewski, miejsce 8 Emil Mościcki). Jak będzie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej? Na pewno gwarantowane są emocje i zacięta walka.

Husaria walczy w Turnieju

Na czym polega walka w Turnieju? Nie jest to walka na śmierć i życie, bo przy fachu i umiejętnościach husarzy by się skończyło to śmiertelnie. Chociaż są doniesienia, że przy przypływie zaciętości, dawniej dochodziło do pojedynków husarskich na kopie. Jednak były srogo karane i zwalczane. Nie dziwi to. Husarz ze względu na wartość bojową (umiejętności, bardzo drogie wyposażenie) był unikatową wartością, którą trudno byłoby marnować w pojedynkach na śmierć i życie.

Stąd, niestety walki między zawodnikami nie będzie, ale pełna dynamizmu konkurencja na umiejętności. Panowie w pełnych zbrojach, obowiązkowo w szyszakach (nakrycie głowy) i przy użyciu typowej broni, czyli szabli, pałasza lub koncerza oraz kopii, pędząc w galopie na koniach „przystojnie ozdobionych” pokazują swe panowanie nad koniem. Zbieranie pierścieni, ścianie łoz, jabłek, kapusty czy kłując pałaszem określone przedmioty. Liczy się precyzja, ale i szybkość przejazdu, tym bardziej, że jeszcze ciężki jeździec musi przeskoczyć przeszkodę.

Faworyci Polskiej Ligi Husarskiej w Białymstoku

Już 1 września br. poznamy zwycięzcę Podlaskiego Turnieju Husarskiego im. Stefana Mikołaja Branickiego. W skansenie PMKL stawią się liderzy Polskiej Ligi Husarskiej: Krystian Mróz z Gniewu, który wygrał wszystkie turnieje i Marcin Szymkiewicz z Golubia Dobrzynia, zajmujący drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (strona http://obowiazekpolski.pl/polska-liga-husarska/wyniki

Na pewno husarze z Białegostoku będą walczyli, tym bardziej, że w szranki staje Emil Mościcki ubiegłoroczny mistrz Polski z Ogólnopolskiego Turnieju w Pułtusku. Jak będzie? Będziemy mogli przekonać się już 1 września. Turniej o godz. 14.00 a po nim bitwa z udziałem husarii i Tatarów.

PROGRAM

IX DZIEŃ TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ Bitwa pod Hodowem – Polskie Termopile! 325 rocznica (1694-2019)

Miejsce: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (Wasilków k. Białegostoku)

31 sierpnia – sobota

15.30-17.30 Trójbój Kawalerii Historycznej

(I zawody w woj. podlaskim; jazda konna w strojach historycznych z łukiem, szablą i rohatyną)

18.00 Gawęda o Bitwie pod Hodowem- Husaria kontra Tatarzy

dr Radosław Sikora, Dariusz Wasilewski

Polskie Centrum Edukacji ORDO, (ul. Jurowiecka 56, Białystok, sala I piętro) lub Dwór Szlachecki (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

1 września – niedziela

12.00 WIDOWISKO HISTORYCZNO-EDUKACYJNE

salwa i wystrzał armatni, prezentacja XVII w. wojska Rzeczypospolitej, pokaz sprawności łuczników konnych, musztra piechoty, pokaz szermierki polską szablą bojową (Sztuka Krzyżowa), pokazy husarskie, pokaz sokolników, pokaz jeździecki Pocztu Dam Husarskich, pokaz polskiej jazdy konnej, taniec staropolski.

14.00 I OGÓLNOPOLSKI PODLASKI TURNIEJ HUSARSKI im. Stefana Mikołaja Branickiego w ramach Polskiej Ligi Husarskiej

16.00 BITWA POD HODOWEM – HUSARIA kontra TATARZY

ATRAKCJE TOWARZYSZĄCE:

 RĘKODZIEŁO, RZEMIOSŁO, PRODUKTY REGIONALNE

      >  zawody i zabawy dla dzieci i młodzież (łuk, szabla)

stoiska degustacyjne:  
          – wyroby piekarnicze, cukiernicze, garmażeryjne
          – zioła, miody, sery.

      >  stoiska handlowe:
          – wyroby drewniane
          – biała broń
          – antyki i starocie
          – rzeźba w drewnie

– zabawki

Organizatorzy: 

Fundacja Obowiązek Polskiwspółpraca Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, AMM Archery

Projekt powstał dzięki wsparciu i współpracy z Fundacją PZU

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply