Dnia 23 września 2018 r. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku odbył się VIII Dzień Tradycji Rzeczypospolitej – Husaria kontra Kozacy.

To przypomnienie 380 rocznicy bitwy pod Łubniami z 1638 r. i walk hetmana Potockiego i młodego wówczas księcia Jaremy Wiśniowieckiego z powstaniem kozackim. Ta żywa lekcja historii obfitowała w wiele atrakcji takich jak: prezentacja XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej, musztra piechoty, pokaz szermierki polską szablą bojową.

Pokaz swoich niezwykłych umiejętności sprawnościowych dali łucznicy konni, którzy w dniach 22-23 września walczyli w Zawodach Łucznictwa Konnego – Finał Pucharu Tor Polski. Z aplauzem został przyjęty pokaz jeździecki pocztu Dam Husarskich Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, ciekawy układ i dynamiczne skoki przez kopie pokazało piękno jazdy na dynamicznych wierzchowcach. Rozgrzał zziębnięte iście jesienną aurą serca zgromadzonej publiczności. Dodatkową atrakcją był pokaz sokolników, przed kulminacyjnym punktem imprezy gdy husaria pokazała musztrę i pokaz jej umiejętności takich jak ścinanie jabłek, kapusty, zbieranie kopiami pierścieni, czy zażywanie koncerza.

Główny punkt Wydarzenia to symboliczne nawiązanie do bitwy z 1638 roku, gdzie w krwawych walkach walczyły chorągwie husarskie, pancernych, piechoty ze zbuntowanymi Kozakami. Po ostrzałach i pojedynkach harcowników, husaria przeprowadziła 6 szarż w tym w jednej został przeskoczony tabor przez chorążego Chorągwi! Jednak kozacy twardo bronili się i zgodnie z faktami husaria spieszyła się i wtedy zmusiła kozaków do poddania się. Kolejny raz można było na własne oczy zobaczyć potęgę wojsk husarskich i radować się ze zwycięstwa naszych skrzydlatych rycerzy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: IV Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w Białymstoku – rekonstrukcja bitwy pod Hodowem

Fundacja Obowiązek Polski dziękuje partnerowi Fundacji PZU za wsparcie oraz współorganizatorom Michałowi Sanczence z AMM Archery a przede wszystkim gospodarzowi wspaniałego miejsca dyrektorowi Arturowi Gawłowi z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Źródło: Fundacja Obowiązek Polski, zdjęcia: Jerzy Rojecki
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz