Dwa dni pełne wrażeń za nami. IX Dzień Tradycji Rzeczpospolitej był bardzo emocjonujący. W sobotę 31 sierpnia br. dzielni jeźdźcy rywalizowali w Trójboju Kawalerii Historycznej. Wydawało się to niemal nie do wykonania by jadąc w galopie strzelać z łuku, ciąć szablą i zbierać pierścienie rohatyną, a w dodatku mieć zbroję, kałkan. Jednak znaleźli się śmiałkowie, którzy podołali!

Po tych konkurencjach, rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej – Dariusz Wasilewski, wygłosił prelekcję o bitwie pod Hodowem, której to rekonstrukcja odbyła się następnego dnia.

Niedzielne starcia i pokazy rozpoczął huk armat. Następnie odbyła się widowiskowa prezentacja XVII w. wojska Rzeczypospolitej, niezwykły pokaz łuczników konnych, sokolników, musztra piechoty, pokaz husarii, wdzięczny pokaz tańca staropolskiego a także pokaz konny Pocztu Dam Husarskich Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.

Kolejny Dzień Tradycji Rzeczpospolitej można uznać za sukces, który przysporzył organizatorom dużo satysfakcji. Bardzo budująca była obecność zaciekawionej publiczności a wśród niej rodzin i dzieci, którzy chętnie poznawali historyczne dzieje. Husarskim zmaganiom przyglądał się również wojewoda Bohdan Paszkowski oraz dyrektor skansenu Artur Gaweł. Patronat nad wydarzeniem objęli:TVP, Kurier Poranny, wSensie.pl, Kresy.pl, a Fundacji PZU dziękujemy za partnerstwo.

I Podlaski Ogólnopolski Turniej Husarski im. Stefana Mikołaja Branickiego

W pełnym słońcu, przy widowni zagrzewającej okrzykami odbył się I Ogólnopolski Turniej Husarski im. Stefana Mikołaja Branickiego w ramach Polskiej Ligi Husarskiej. Kilkunastu odważnych stanęło w szranki. Wśród nich Krystian Mróz, który ma za sobą trzy zwycięstwa, a także reprezentanci Chorągwi Husarskich z całej Polski, od Pomorza po Sandomierz. Wszyscy musieli zmierzyć się w trzech konkurencjach: kopia, szabla i pałasz. Są to konkurencje niezwykle precyzyjne, bo zgarnięcie pierścieni w galopie kopią o długości czterech metrów czy ścięcie jabłka w takich warunkach to dopiero wyczyn!

Wszyscy lśnili w pełnym uzbrojeniu, jednak zwycięzcą mógł zostać tylko jeden z nich – Krystian Mróz z Chorągwi Woj. Pomorskiego, dotychczasowy lider. Kolejne miejsca jednak zajęli dzielni husarze z Białegostoku: drugi był Emil Mościcki, trzecie Piotr Górny a czwarty Dariusz Wasilewski. Wszyscy z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, dzięki czemu w rankingu drużynowym to właśnie ta Chorągiew zwyciężyła. Wśród wiwatów, każdy odbył rundę honorową na swym rumaku. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej pozostał tylko oddalający się tętent kopyt.

Wszyscy teraz szykują się do Pułtuska, gdzie 14-15 września rozegra się Wielki Finał Polskiej Ligi Husarskiej.

Pełne wyniki są dostępne na stronie:

http://www.obowiazekpolski.pl/158-wyniki-indywidulane-bialystok

Polska Liga Husarska

Fot. Jerzy Rojecki

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply