Media: Skripala próbował otruć pułkownik GRU Anatolij Czepiga

Dziennikarze portalu śledczego Bellingcat i rosyjskiego portalu „The Insider” twierdzą, że zidentyfikowali prawdziwe personalia mężczyzny przedstawianego jako Rusłan Boszyrow, oskarżanego przez brytyjskie władze o próbę otrucia Siergieja i Julii Skripalów w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Według nich osoba ta nazywa się w rzeczywistości Anatolij Czepiga i jest pułkownikiem GRU.

Jak podał w czwartek Bellingcat, początkowo dziennikarze szukali śladów Rusłana Boszyrowa w sieci posługując się kilkoma narzędziami do wyszukiwania – bez rezultatu. W związku z tym posłużyli się metodą dedukcji – zakładając, że Boszyrow jest związany z GRU, zasięgnęli opinii byłych rosyjskich oficerów na temat możliwej uczelni, którą mógł on ukończyć, by uzyskać odpowiednie przeszkolenie w zakresie języków obcych i operacji specjalnych. Jak twierdzą, wytypowali w ten sposób Dalekowschodnią Wyższą Szkołę Dowodzenia Ogólnowojskowego w Błagowieszczeńsku.

Znając orientacyjny wiek podejrzanych założono, że mogli oni ukończyć tę szkołę w latach 2001-2003 i na tej podstawie dokonano przeglądu materiałów o absolwentach szkoły z tych roczników. W jednym z artykułów o historii uczelni znaleziono zdjęcie wykonane w Czeczenii, pokazujące 7 niepodpisanych „absolwentów szkoły, którzy otrzymali nagrody Bohatera Rosji”. Jedna z osób na zdjęciu została uznana za podobną do Rusłana Boszyrowa.

Idąc tym tropem szukano przy pomocy wyszukiwarek internetowych osób powiązanych z trzema frazami: „DWOKU” (rosyjski skrót szkoły w Błagowieszczeńsku), „Czeczenia” i „Bohater Federacji Rosyjskiej”. Wyszukiwanie wskazało pułkownika Anatolija Czepigę.

W dalszej części dziennikarskiego śledztwa udało się ustalić datę urodzenia Czepigi oraz dane z jego paszportu, w tym zdjęcie z 2003 roku. Osoba na nim jest bardzo podobna do mężczyzny określanego jako Rusłan Boszyrow (na zdjęciu poniżej z lewej strony).

Jak twierdzi Bellingcat, Anatolij Władimirowicz Czepiga urodził się 5. maja 1979 roku we wsi Nikołajewka w obwodzie amurskim. W wieku 18 lat rozpoczął studia na uczelni w Błagowieszczeńsku. Ukończył ją z wyróżnieniem w 2001 roku. Trafił do 14. brygady Specnazu GRU w Chabarowsku i brał udział w drugiej wojnie czeczeńskiej. Między 2003 a 2010 rokiem zmieniono mu tożsamość na Rusłan Boszyrow i przeniesiono do Moskwy. W grudniu 2014 Czepiga otrzymał najwyższą rosyjską nagrodę – medal Bohatera Federacji Rosyjskiej – Bellingcat uważa, że okoliczności przyznania nagrody wskazują, że Czepiga-Boszyrow został nagrodzony za działania związane z konfliktem na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Putin: znaleźliśmy osoby oskarżone o próbę otrucia Skripalów. „To cywile”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że już wcześniej dziennikarze Bellingcat i „The Insider” twierdzili, że zebrali materiały wskazujące, że dwaj Rosjanie podejrzewani o przeprowadzenie zamachu Siergieja Skripala i jego córkę mają powiązania z rosyjskimi służbami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Media: dokumenty dotyczące podejrzanych ws. otrucia Skripala sugerują ich związek z rosyjskimi służbami

Kresy.pl / Bellingcat
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Ja mam taką uwagę do redakcji Kresów: przestańcie powielać prostacką propagandę różnych onetów, bo ja czytam i finansuję Kresy po to, żeby przeczytać informacje, których na Onecie nie znajdę, ale jeżeli wy chcecie powtarzać to co publikuje Onet, to nie mam potrzeby finansowania Kresów.PL, bo mogę to mieć za darmo na ich portalu.