Galopujący husarze w zbrojach na pięknie przystrojonych koniach z kopią w dłoniach pokazują sprawność polskich jeźdźców, zachwycając publiczność a i przypominając chwałę polskiego oręża.

W związku z powstaniem Polskiej Ligi Husarskiej informujemy, że z 13 grup husarskich w turniejach wystartuje 9, a zgłosiło się aż 44 husarzy! Zatem są to pierwsze i tak liczne zawody, w których wezmą udział husarze, którzy pragną przybliżyć specyfikę husarii, a za przyczyną przyjacielskiego współzawodnictwa wyłonić najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i używającego broni typowej dla husarii.

Dariusz Wasilewski przewodniczący Ligi, z satysfakcją stwierdził, że po ponad 300 latach powraca husaria, która chce ukazać piękno i skuteczność tego symbolu polskości.

Do PLH zgłosiły się:

  • Chorągiew Husarska Województwa Pomorskiego
  • Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej
  • Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
  • Chorągiew Hetmana Wielkiego Tadeusza Antoniego Pagińskiego
  • Podlaska Chorągiew Husarska
  • Małopolska Chorągiew Husarska
  • Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Bydgoska Chorągiew Husarska
  • Poczet Husarskie Kasztelanii Starożukowieckiej

Nazwiska husarzy i formacje które reprezentują dostępne są na stronie:

http://obowiazekpolski.pl/polska-liga-husarska/lista-husarzy

Panowie husarze staną w szranki w ramach 5. Ogólnopolskich Turniejów Husarskich gdzie po przyjacielsku konkurować będą w kilku dyscyplinach: gonitwie z szablą, kopią, pałaszem lub koncerzem. Wielki finał odbędzie się 15 września br. na Zamku w Pułtusku.

Pierwszy inauguracyjny Turniej Husarski rozstrzygnięty

Mamy za sobą pierwszy, inauguracyjny Turniej „O pierścień Namiestnika”, który odbył się 2 maja br. na Zamku w Golubiu Dobrzyniu. Organizatorami byli Zamek Golubski i Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zwycięzcami turnieju zostali:

1. Krystian Mróz z Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego,

2. Marcin Szynkiewicz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2 i 3 miejsce jadąc na dwóch koniach)

oraz na kolejnych pozycjach Jakub Szmit, Jarosław Struczyński i Michał Ruda.

Kolejny turniej pod Warszawą – Skrzydła Chwały

Przed nami I-szy Mazowiecki Ogólnopolski „Starościński” Turniej Husarski „O Puchar Starosty”, który odbędzie się w dniu 2 czerwca br. w Pałacu w Chrzęsnem. Organizatorem jest Fundacja Skrzydła Chwały w ramach Polskiej Ligi Husarskiej.

Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzania strony internetowej obowiazekpolski.pl, śledzenia profilu Podlaskiej Chorągwi Husarskiej na fb, jak również kontaktu mailowego na adres [email protected]

FOP

Fot. Paweł Brożek

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply