Bilans ostatniej doby na polsko-białoruskiej granicy to 6 zatrzymanych kurierów i 41 prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski.

Osoby, które w środę nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa to cudzoziemcy pochodzący z Erytrei, Jemenu, Syrii, Armenii, Indii, Somalii i Afganistanu. Na terytorium Polski usiłowali dostać się na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG: w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie zatrzymali 2 obywateli Ukrainy zmierzających po odbiór nielegalnych migrantów. Przemieszczali się swoimi pojazdami na podstawie danych lokalizacyjnych (wskazywanych przez nawigację) w miejsce, gdzie oczekiwało na nich 15 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się z Białorusi do Polski.

Kolejnych 3 pomocników w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zatrzymano w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży. Dwaj obywatele Tadżykistanu przewozili obywatela Somalii, obywatel Ukrainy przewoził 3 obywateli Afganistanu i obywatela Indii, natomiast obywatel Gruzji przewoził 2 obywateli Syrii i 4 obywateli Afganistanu.

Patrol Straży Granicznej w miejscowości Budzisko (gmina Szypliszki) przystąpił do kontroli toyoty na estońskich numerach rejestracyjnych. Okazało się, że kierujący pojazdem obywatel Ukrainy przewozi czterech mężczyzn w wieku od 24 do 31 lat pochodzących z Iranu.

Cudzoziemcy oświadczyli, że kierowca zabrał ich z terytorium Litwy i miał przewieźć do Niemiec. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani i po wykonaniu niezbędnych czynności przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. 33-letni kurier pozostaje w dyspozycji funkcjonariuszy z Placówki SG w Rutce-Tartak. Za zorganizowanie nielegalnego przekroczenia granicy grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Czeremsze oraz w Augustowie współdziałając z Wydziałem Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, w Warszawie zatrzymali obywatela Ukrainy. Mężczyzna zaangażowany był w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej.

W toku prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Czeremsze ustalono, że zatrzymany mężczyzna czerpał korzyści finansowe z koordynowania i organizowania transportów nielegalnych migrantów do Niemiec. To kolejna osoba zatrzymana przez funkcjonariuszy w tej sprawie.

Obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej, podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce zatrzymano Ukraińca poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania. Dodatkowo w jego bagażu podręcznym mundurowi znaleźli jedną sztukę amunicji, na którą nie miał pozwolenia. W związku z ENA sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu cudzoziemca.

Do zdarzenia doszło 23 października na przejściu granicznym w Medyce. “Tutaj do odprawy  w ruchu pieszym zgłosił się 44-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli dokumentów okazało się, że mężczyzna jest ścigany przez władze Słowacji, które wydały za nim Europejski Nakaz Aresztowania (ENA)” – podaje Straż Graniczna.

Okazało się, że cudzoziemiec jest poszukiwany za pobicie. Zgodnie ze słowackim prawem grozi mu do 3 lat więzienia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply