Wielka Brytania chce do 2030 roku wyposażyć swoje wojsko w hipersoniczny pocisk manewrujący własnej konstrukcji, aby dogonić Rosję i Chiny – podaje The Sunday Telegraph.

The Sunday Telegraph podał w tym tygodniu, że Wielka Brytania chce stworzyć własne pociski hipersoniczne. Brtyjski resort obrony ma nalegać, by nowa broń została zaprojektowana i zbudowana w całości w Wielkiej Brytanii.

Gazeta pisze, że projekt budowy pocisków hipersonicznych został uznany przez premiera Rishiego Sunaka za jeden z celów planowanego zwiększenia brytyjskiego budżetu obronnego o 75 miliardów funtów w ciągu najbliższych sześciu lat.

Jak czytamy, plany są na wczesnym etapie. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy pociski będą wystrzeliwane z lądu, morza czy powietrza. Tymczasem brytyjskie ministerstwo obrony wyznaczyło termin wprowadzenia tego uzbrojenia na wyposażenie sił zbrojnych do 2030 roku.

The Sunday Telegraph podkreśla, że możliwe jest umieszczanie ich na myśliwcach, takich jak Typhoon lub F-35. Pociski mogłyby być wystrzeliwane także z któregoś z okrętów wojennych Wielkiej Brytanii.

Gazeta podkreśla, że pociski hipersoniczne mogą osiągać prędkość prawie 6000 km/godz. To ponad pięciokrotnie więcej niż wynosi prędkość dźwięku.

Jednymi krajami, które twierdzą, że są w posiadaniu pocisków hipersonicznych są obecnie Chiny i Rosja. Także USA przeprowadziły już udane testy hipersonicznego pocisku manewrującego i prognozują, że wejdzie on do służby już w przyszłym roku.

telegraph.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply