Pochodzący z Kaukazu obywatel Rosji został zatrzymany przez ABW w związku z zarzutami działalności na rzecz międzynarodowych, dżihadystycznych organizacji terrorystycznych, m.in. Al-Kaida czy ISIS.

W czwartek poinformowano, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Rosjanina podejrzanego o działalność na rzecz islamistycznych organizacji terrorystycznych.

Według Prokuratury Krajowej, zatrzymanym jest obywatel Federacji Rosyjskiej, pochodzący z Kaukazu. Nie podano jego narodowości.

Jak wynika z ustaleń śledczych, zatrzymany przed przyjazdem do Polski brał udział w walkach w Syrii. Miał należeć do zbrojnych związków o charakterze terrorystycznym. Prokuratura precyzuje, że najpierw działał na rzecz organizacji Dżabhat an-Nusra, następnie dla Al-Kaidy, a potem przyłączył się do dżihadystów z tzw. państwa islamskiego (ISIS).

Obywatel Rosji został aresztowany na trzy miesiące. Usłyszał już zarzuty działalności na rzecz międzynarodowych organizacji terrorystycznych. Grozi mu za to do ośmiu lat więzienia. Sąd zdecydował się na areszt z uwagi na grożącą mu surową karę, a także realną obawę ucieczki.

Funkcjonariusze ABW działali na zlecenie mazowieckiego wydziału Prokuratury Krajowej w Warszawie.

W lipcu 2023 r. ABW zatrzymała 18-latka, który przeszedł na islam i planował przy pomocy pasa szahida wysadzić budynek państwowego urzędu. Z kolei w czerwcu ub. roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 3 obywatelom Gruzji. Jeden z nich był podejrzewany o terroryzm.

Przeczytaj: ABW i SG wydaliły z kraju obywatela Tadżykistanu. Zagrażał bezpieczeństwu Polski

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply