Siły specjalne Rosji obległy w sobotę w najmniejszej kaukaskiej republice  – Inguszetii grupę zbrojną identyfikującą się z tak zwanym “Państwem Islamskim”.

Władze ogłosiły w kwartale miesta Karabułak reżim operacji antyterrorystycznej. Jak się okazało funkcjonariusze postanowili ująć sześciu uzbrojonych osobników, których byli podejrzani o tworzenie komórki tak zwanego “Państwa Islamskie”, organizacji uznawanej w Rosji za terrorystyczną. Bojownicy zabarykadowali się w jednym z mieszkań na trzecim piętrze bloku mieszkalnego przy ul. Oskanowa i dali odpór agentom Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. Według FSB grupa planowała przeprowadzenie na terytorium Rosji zamachów terrorystycznych.

W celu przeprowadzenia operacji trzeba było ewakuować mieszkańców sąsiednich budynków. Według wstępnych danych wszyscy ekstremiści zostali zlikwidowani w toku operacji FSB, podała agencja informacyjna TASS. Strzelanina wybuchła wieczorem, według portalu Kavkaz.Realii należącego do konglomeratu Radia Wolna Europa. TASS podaje godz. 19.30 jako czas wprowadzenia reżimu operacji antyterrorystycznej.

Do godz. 21 trwała ciągła srrzelanina. Była tak intensywna, że doszło do zapłonu balkonu. Następnie dochodziło do okresowego wznawiania ognia. Bojowników udało się wyeliminować w niedzielę rano. Operacja została oficjalnie zakończona.

Trzech z bojowników, w tym domniemany przywódca grupy, byli już oficjalnie poszukiwani przez rosyjskie organa ścigania.

Podczas kontroli mieszkania, w którym przebywali bojownicy, znaleziono karabiny maszynowe z amunicją, granaty i improwizowany ładunek wybuchowy.

Inguszetia jeszcze w latach 90 i pierwszej dekadzie XXI wieku była regionem aktywności islamistycznych ekstremistów. Ostatni raz operacja antyterrostyczna przeciwko innej grupie powiązanej z ISIS została przeprowadzona w kwietniu zeszłego roku w rejonie małgobekskim, gdzie doszło wcześniej do trzech napadów na rosyjskich funkcjonariuszy – zginęło trzech z nich.W następstwie zlikwidowano wówczas czterech dżihadystów, a dwóch schwytano.

Według TASS, członkowie grupy rozbitej w niedzielę mieli związki z ubiegłorocznym zabiciem trzech funkcjoanriuszy.

tass.ru/kavkazr.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply