Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy, aby izraelscy zakładnicy mogli zostać uwolnieni, a ludność palestyńska mogła otrzymać pilnie potrzebną pomoc.

Przemawiając w niedzielę podczas modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra zapytał: “Czy naprawdę myślimy, że w ten sposób budujemy lepszy świat? Wystarczy, proszę. Powiedzmy wszyscy: dość!”. Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy

Papież kontynuował apel o kontynuowanie negocjacji w sprawie natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i w całym regionie, “aby zakładnicy mogli zostać uwolnieni i wrócili do swoich z niecierpliwością oczekujących bliskich, a ludność cywilna miała bezpieczny dostęp do niezbędnych i pilną pomoc humanitarną”.

“Zachęcam do kontynuowania negocjacji w sprawie natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i w całym regionie”.

I proszę – zakończył: “Nie zapominajcie o udręczonej Ukrainie, gdzie codziennie umiera wielu ludzi. To miejsce wielkiego smutku”.

Jak informowaliśmy, według świadków i doniesień mediów siły izraelskie zbombardowały budynek mieszkalny w mieście Rafah w południowej Gazie, zabijając co najmniej 14 Palestyńczyków, a wielu innych grzebiąc pod gruzami. Atak w sobotni wieczór nastąpił kilka godzin po uderzeniu izraelskich dronów na miasteczko namiotowe na obrzeżach miasta, w którym przebywali Palestyńczycy, jacy uciekli przed wojną z innych części Strefy Gazy. W tym ataku zginęło co najmniej 11 osób, twierdzi Al Jazeera. Natomiast atak późniejszy, według świadków, obrócił w gruzy czteropiętrowy budynek w dzielnicy Salam. Agencja informacyjna Wafa twierdzi, że wśród ofiar jest ​​co najmniej sześcioro dzieci, a liczba rannych idzie w dziesiątki. Trwa odgruzowywanie miejsca zdarzenia, co jest utrudnione przez brak ciężkiego sprzętu w dyspozycji Palestyńczyków.

Al Jazeera podaje dane ze strony palestyńskiego zgodnie z którymi od wybuchu wojny 7 października zginęło już 30 320 Palestyńczyków, a 71 533 zostało rannych od czasu, gdy Izrael rozpoczął wojnę ze Strefą Gazy 7 października. W ataku Hamasu na południowy Izrael, który wywołał zbrojną eskalację zginęło około 1,2 tys. Izraelczyków, głównie cywilów.

Większa część Palestyńczyków w Strefie Gazy uciekła ze swoich stałych miejsc zamieszkania i znajduje się w Rafah w południowej części palestyńskiej eksklawy, gdzie operacje zbrojne Izraelczyków były wcześniej mniej nasilone. Przy Rafah znajduje się jedyne przejście graniczne z Egiptem.  Wielu Palestyńczyków znajduje się tam bez dachu nad głową. Według szacunków 2,3 miliona ludzi w Strefie Gazy znalazło się na skraju głodu. Odnotowano przypadki śmierci dzieci z niedożywienia.

Kresy.pl/Vatican News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply