Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl przeprowadziła się do Rosji, ponieważ uważa ją za “wolny kraj”.

Jak przekazała w niedzielę rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl przeprowadziła się do Rosji, ponieważ uważa ją za “wolny kraj”.

“Przeprowadziłam się do Rosji, bo to naprawdę wolny kraj” – powiedziała podczas wykładu na Światowym Festiwalu Młodzieży. Kneissl opowiedziała, że “szukała miejsca we wschodniej Rosji, gdzie chciałaby zbudować dom”, w którym mogłaby zamieszkać. “Nie mieszkam w mieście” – powiedziała. “Nauczyłam się rosyjskiego, ale nadal nie czuję się pewnie, mówiąc po rosyjsku” – dodała.

Przypomnijmy, Karin Kneissl zaprezentowała w 2023 roku think tank przy uniwersytecie w Sankt Petersburgu, który działa pod jej kierownictwem. W 2018 roku Karin Kneissl, ówczesna minister spraw zagranicznych neutralnej Austrii, trafiła na pierwsze strony gazet, kiedy zaprosiła Putina na swój ślub i zatańczyła z nim. 58-latka opuściła rząd w następnym roku.

“Właśnie przedstawiłem ten instytut uniwersytecki z dziekanem Nikołajem Kropaczowem” na forum ekonomicznym w Petersburgu, potwierdziła Kneissl w rozmowie z AFP.

Centrum GORKI – skrót od „Geopolitical Observatory for Russia’s Key Issues” – ma na celu “łączenie środowiska akademickiego z rzeczywistością”, zgodnie z broszurą przekazaną AFP przez Kneissl.

Została powołana do “połączenia potencjału akademickiego” uniwersytetu petersburskiego i “praktycznego doświadczenia w działalności dyplomatycznej”. Think tank ma również na celu “pomoc w określeniu polityki Federacji Rosyjskiej”, ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego i Środkowego Wschodu.

W 2021 roku Kneissl dołączyła do rady dyrektorów rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft. Służba prasowa PJSC NK Rosnieft poinformowała później o rezygnacji byłej minister ze stanowiska członka zarządu spółki. Dokument zawiera również odmowę przedłużenia uprawnień pani Kneissl w zarządzie firmy na drugą kadencję – podał Rosnieft.

Firma podziękowała Kneissl “za współpracę w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy, którą wyróżniała trudna sytuacja pandemiczna i międzynarodowa”. W przyszłości Rosnieft oczekuje współpracy z Kneissl jako przedstawicielem międzynarodowej społeczności ekspertów.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply