Nowe dane pokazują, że kobiety z Syrii, Afganistanu i Iraku mieszkające w Austrii mają średnio trzy razy wyższy wskaźnik urodzeń niż kobiety urodzone w Austrii – wynika z danych zawartych w roczniku statystycznym. W austriackich szkołach przybywa cudzoziemców, a większość z nich nie posługuje się językiem niemieckim w domu.

Austriaczki rodzą średnio 1,22 dziecka, podczas gdy wśród cudzoziemek wskaźnik ten wynosi 1,57. Dla kobiet pochodzących z państw byłej Jugosławii średnia to 1,94 dziecka, a dla urodzonych w Turcji – 1,8 dziecka. Najwyższy współczynnik – 3,3 dziecka – odnotowano wśród kobiet syryjskich, afgańskich i irackich.

Raport wskazuje również różnice w wieku matek w momencie narodzin dziecka. Średni wiek matek urodzonych w Austrii wynosi 30,4 lat, a urodzonych poza Austrią – 28,7 lat. Kobiety z Syrii, Afganistanu i Iraku rodzą pierwsze dziecko średnio w wieku 26,2 lat.

W październiku 2024 r. dane federalne ujawniły, że ponad trzy czwarte uczniów wiedeńskich szkół średnich nie posługuje się językiem niemieckim w domu. W niektórych klasach nawet 80 proc. dzieci posługuje się na co dzień obcym językiem.

Badania przeprowadzone w wybranych szkołach przez związek zawodowy nauczycieli ujawniły problemy systemowe, takie jak bariery językowe, oraz incydenty skrajne – napaści na nauczycieli, prośby o zakładanie burki przez pedagogów czy symulowane egzekucje. Zjawiska te wiązano z rezygnacją z pracy średnio 20 nauczycieli dziennie w 2024 r. Część pedagogów zaczęła określać sytuację mianem „szybkiej islamizacji” Wiednia.

„Islam zmienia nasze społeczeństwo w sposób, którego nie chcemy” – mówił w 2023 r. Christian Klar, wieloletni dyrektor wiedeńskiego gimnazjum, w wywiadzie dla magazynu „Corrigenda”. W grudniu 2024 r. raport Urzędu Ochrony Konstytucji wskazał również na rosnące zjawisko radykalizacji islamistycznej wśród młodych dziewcząt w Górnej Austrii.

W marcu minister edukacji Christoph Wiederkehr zapowiedział wprowadzenie zajęć orientacyjnych dla dzieci imigrantów, mających przygotować je do funkcjonowania w austriackim systemie szkolnym. Podkreślił, że wielu z tych uczniów nie tylko nie zna języka niemieckiego, ale także nie opanowało podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia. Zwrócił uwagę, że niektórzy nigdy wcześniej nie trzymali w ręku długopisu ani nie przestrzegali ustalonych zasad szkolnych, a część uczniów nie okazuje szacunku nauczycielkom z powodu różnic kulturowych.

Według stanu na 1 stycznia 2025 r., w Austrii mieszkało ok. 1,9 mln imigrantów, co stanowiło 20 proc. ludności kraju. Jeśli policzyć osoby z pochodzeniem migracyjnym, które obejmuje zarówno cudzoziemców, jak i obywateli Austrii urodzonych za granicą lub z rodzicami niebędących Austriakami – liczba ta wynosi ok. 2,5 mln, czyli 27,8 proc. populacji.

W marcu austriacki rząd tymczasowo zawiesił program łączenia rodzin imigrantów. Jako jeden z powodów wskazano przeciążenie systemu oświaty i brak integracji cudzoziemców. W kwietniu austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner poinformował w niedzielę, że zakaz będzie obowiązywał w Austrii co najmniej przez rok.

Kresy.pl/rmx.news

Tagi: , , ,
forma płatności