Szef niemieckiego MSZ zaprezentował koncepcję berlińskiego pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej; Berlińska AfD chciałaby olimpiady Berlin-Warszawa w 2036 roku – „To byłaby wielka koncepcja pokojowa”; węgiel pozostaje najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech; szef niemieckiego kontrwywiadu poinformował, że na terenie kraju jest ok. 2 tys. islamistów uznanych za „szczególnie niebezpiecznych”; Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny kupił znane i kontrowersyjne oprogramowanie szpiegujące Pegasus od izraelskiej firmy NSO w 2019 roku; prawie połowa Niemców chce, by to Olaf Scholz z SPD zastąpił Angelę Merkel na stanowisku kanclerza tego kraju; spośród osób, które otrzymały nakaz opuszczenia terytorium UE jedynie 19 proc. wraca do swojego kraju; francuscy żołnierze zabili przywódcę Państwa Islamskiego na Saharze; Litwa buduje płot na granicy z Białorusią; Estonia buduje płot na granicy z Rosją; FBI odtajniło dokumenty dot. zamachów z 11 września; na Węgrzech na filmy o tematyce LGBT nałożone stosowne restrykcje; Francja zapewni kobietom do 25 roku życia darmową antykoncepcję; transseksualista wygrał zawody MMA dla kobiet w Miami; policyjna jednostka ds. różnorodności w Antwerpii prowadzi śledztwo ws. naklejek anty-LGBT; Apple i Google usunęły aplikację Nawalnego ze swoich sklepów internetowych; branża informatyczna wydaje w UE na lobbing niemal 100 mln euro; FSB upamiętniła 144 rocznicę urodzin Feliksa Dzierżyńskiego odsłaniając jego nowe dwa pomniki; Tajwan planuje usunięcie pomnika Czang Kaj-szeka; Turcja chce zwalczać treści K-pop, które mają mieć negatywny wpływ na młodzież.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Świat

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaprezentował w środę koncepcję berlińskiego pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej. Ma być to „Miejsce pamięci i spotkań z Polską”.

Berlińska AfD chciałaby olimpiady Berlin-Warszawa w 2036 roku, dokładnie sto lat po igrzyskach olimpijskich w Berlinie, które otworzył Adolf Hitler.  „To byłaby wielka koncepcja pokojowa” – powiedział szef berlińskiej AfD. „Mogłoby to zlikwidować wiele resentymentów, które wciąż istnieją w obu krajach” – dodał.

Choć Niemcy wycofują się z węgla w energetyce, to dane wskazują na to, że na razie pozostaje on najważniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej w Niemczech. Dane dotyczą pierwszej połowy 2021 roku. Co ciekawe, w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku, produkcja elektrowni węglowych wzrosła o 35,5 proc., do 70,2 mld kWh. Jednocześnie, udział elektrowni węglowych w niemieckim miksie elektroenergetycznym wyniósł 27,1 proc. Według niemieckiego urzędu statystycznego, elektrownie konwencjonalne, głównie węglowe, gazowe i jądrowe, odpowiadały za wytworzenie około 56 proc. energii elektrycznej w pierwszym półroczu 2021 r. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 53 proc.

Thomas Haldenwang, szef niemieckiego kontrwywiadu poinformował, że na terenie kraju jest ok. 2 tys. islamistów uznanych za „szczególnie niebezpiecznych”.

Jak poinformował portal Deutsche Welle, Niemiecki Federalny Urząd Kryminalny kupił znane i kontrowersyjne oprogramowanie szpiegujące Pegasus od izraelskiej firmy NSO w 2019 roku, ujawniono we wtorek. Rząd federalny poinformował Komisję Spraw Wewnętrznych Bundestagu o zakupie na posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami, podały źródła w parlamencie. Oprogramowanie zostało zakupione w „największej tajemnicy”, według Die Zeit, pomimo wahań prawników, ponieważ narzędzie inwigilacyjne może zrobić znacznie więcej, niż pozwalają na to niemieckie przepisy dotyczące prywatności.

Prawie połowa Niemców chce, by to Olaf Scholz z SPD zastąpił Angelę Merkel na stanowisku kanclerza tego kraju – pokazują wyniki najnowszego sondażu wykonanego na zlecenie telewizji ZDF. Badanych zapytano także, na którą partię oddaliby swój głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Unia CDU/CSU uzyskałaby 22 proc. (spadek o 10,9 proc. w stosunku do poprzednich wyborów w 2017 r.), SPD: 25 proc. (wzrost o 4,5 proc.), AfD: 11 proc. (-1,6 proc.), FDP: 11 proc. (+0,3 proc.), Lewica: 6 proc. (-3,2 proc.), Zieloni: 17 proc. (+8,1 proc.).

Niemal 12 proc. (7,4 mln) wyborców w Niemczech to imigranci z Turcji, Syrii, Polski, Rosji lub innych krajów. Na kogo zagłosują w zbliżających się wyborach? W latach 2015 i 2019 Fundacja Konrada Adenauera (KAS) przeprowadziła dwa skoncentrowane na imigrantach badania, skupiając się na trzech największych grupach imigrantów w Niemczech. Są to osoby o tureckim (2,8 mln), polskim (2,2 mln) i rosyjskim (1,4 mln) pochodzeniu. W dwóch grupach wynik przez długi czas utrzymywał się na względnie stałym poziomie. „Późni przesiedleńcy z Rosji głosowali ponadprzeciętnie często na chadecję, osoby pochodzenia tureckiego na socjaldemokratów”. Od kilku lat jednak „stałe wzorce” słabną, zamiast tego mamy do czynienia z „dużą mobilnością partyjno-polityczną” – wnioskują badacze z KAS. Wielu wyborców pochodzenia rosyjskiego przeniosło się z CDU/CSU do AfD, a wyborcy pochodzenia tureckiego opuścili SPD i częściej głosowali na CDU/CSU. Na zmianie preferencji wśród wyborców z polskim rodowodem skorzystali Zieloni. Frekwencja wśród imigrantów w wyborach do Bundestagu w 2017 roku była o ok. 20 punktów procentowych niższa niż ogólna średnia. Ponadto w Niemczech mieszka 8,7 mln imigrantów, którzy nie mają niemieckiego paszportu. Część z nich za jakiś czas może uzyskać prawa wyborcze. Obecnie na 709 parlamentarzystów zasiadających w Bundestagu obecnej kadencji 58 ma przeszłość migracyjną.

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) wskazuje, że Unia Europejska w swojej polityce migracyjnej i azylowej w ramach współpracy z krajami spoza UE nie radzi sobie z migrantami. Spośród osób, które otrzymały nakaz opuszczenia terytorium UE jedynie 19 proc. wraca do swojego kraju. Połowę tych powrotów stanowią powroty dobrowolne, a połowę stanowią deportacje. Wedle danych ETO, UE zawarła jedynie 18 prawnie wiążących umów o readmisji, np. z Serbią i Albanią. Wynegocjowano także  6 prawnie niewiążących porozumień w sprawie powrotu i rozpoczęła rozmowy z kilkoma innym państwami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w środę, że francuscy żołnierze zabili islamistycznego bojownika Adnana Abu Walida al-Sahrawiego, przywódcę Państwa Islamskiego na Saharze.

Rząd Litwy poinformował w poniedziałek, że we wrześniu ruszy budowa płotu na granicy z Białorusią. Pierwszy odcinek zostanie wybudowany przez państwową firmę EPSO-G. Koszt projektu wyniesie 36 mln euro. Pozostała część ogrodzenia zostanie wybudowana do końca września 2022 roku.

FBI w sobotę opublikowało nowe odtajnione dokumenty dotyczące wsparcia logistycznego udzielonego dwóm saudyjskim porywaczom w okresie poprzedzającym ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Dokument zawiera szczegóły kontaktów porywaczy z saudyjskimi współpracownikami w USA, ale nie dostarcza dowodu, że wysocy saudyjscy urzędnicy rządowi byli zamieszani w spisek.

W Stanach Zjednoczonych wybuchła afera medialno-polityczna. Chodzi o fragmenty nowej, mającej ukazać się w przyszłym tygodniu książki „Peril” [„Niebezpieczeństwo” – red.], które we wtorek opublikował dziennik „The Washington Post”. Stawiają one w negatywnym świetle generała Marka Milley’a, przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA za kadencji byłego prezydenta Donalda Trumpa. Zachował on jednak stanowisko po zmianie władzy w Białym Domu. Milley wraz z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów w styczniu br. oficjalnie potępił tzw. szturm na Kapitol, przeprowadzony przez zwolenników Trumpa. Były prezydent w ostatnich miesiącach urzędowania nie szczędził mu zresztą krytyki. Jak piszą autorzy, Milley miał być przekonany, że po przegranych wyborach kondycja psychiczna Trumpa wyraźnie się pogorszyła – do tego stopnia, że generał obawiał się, że prezydent może zdecydować się nawet na atak nuklearny na Chiny. Według ujawnionych przez gazetę fragmentów, gen. Milley w tajemnicy przed władzami kraju dwukrotnie dzwonił do swojego chińskiego odpowiednika, gen. Li Zuochenga, głównodowodzącego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w ostatnich miesiącach kadencji Trumpa. Miał zapewniać chińskiego generała, w kontekście postawy Trumpa m.in. po przegraniu przez niego wyborów i sytuacji w kraju, że amerykański rząd jest stabilny. Rzekomo miał też powiedzieć Li, że USA nie mają zamiaru atakować Chin oraz zapewniać, że w razie takiego ataku wcześniej by go ostrzegł. Rozmowy miały odbyć się w dniach 30 październiku 2020 roku, tuż przed wyborami prezydenckimi i 8 styczniu tego roku, czyli dwa dni po zamieszkach na Kapitolu. Publikacja wywołała zarzuty pod adresem gen. Milley’a. Wyrażano zaniepokojenie, że najwyższy dowódca armii USA prowadzi działania na własną rękę, bez kontroli ze strony władzy cywilnej.

Estonia prawie ukończyła pierwsze 23 km wykonanego ze stali ogrodzenia o wysokości 2,5 metra zwieńczonego drutem kolczastym. Jak przekazał fiński publiczny nadawca YLE, w kolejnym etapie projektu do 2025 r. przewidziano budowę kolejnych 35 km bariery. Estońska granica z Rosją wynosi ok. 330 km, z czego ok. 130 km to granica lądowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szwedzki sąd skazał 47-letniego mężczyznę na trzy lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji poprzez przekazywanie rosyjskiemu dyplomacie poufnych informacji na temat szwedzkiego producenta ciężarówek i autobusów Scania w zamian za pieniądze.

Węgierski rząd wydał wytyczne dla nadawców, które obejmują niektóre filmy przedstawiające homoseksualizm lub środowisko LGBT tymi samymi ograniczeniami, co brutalne horrory. Zgodnie z przepisami wydanymi 15 września przez Radę ds. Mediów Krajowego Urzędu ds. Mediów i Telekomunikacji (NMHH), filmy, które jako „cechę definiującą” mają tematykę LGBT będą „niepolecane” osobom poniżej 18 roku życia.

We Francji od 1 stycznia 2022 roku kobiety poniżej 25. roku życia będą mogły nieodpłatnie korzystać ze środków antykoncepcyjnych i związanych z antykoncepcją świadczeń medycznych.

Człowiek określający się mianem Alana McLaughlin zadebiutował w piątek w Miami na zawodach MMA będącymi eliminacjami do zawodów Combate Global. To „druga otwarcie transgenderowa kobieta, która konkuruje w MMA w USA” – napisał portal New York Post. 38-letni McLauglin zwyciężył już po 3 minutach i 32 sekundach walki z 35-letnią Celine Provost poprzez użycie w parterze chwytu dławiącego.

Belgijska policja zajmie się naklejkami anty-LGBT, które pojawiły się w Antwerpii. Na naklejkach przedstawiono przekreśloną tęczę i napisano „Po prostu normalny”. Śledztwem w sprawie naklejek zajmuje się policyjna jednostka ds. różnorodności.

Apple i Google usunęły aplikację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego ze swoich sklepów internetowych po tym, jak rosyjskie władze zagroziły więzieniem ich pracownikom, poinformował portal The Moscow Times powołując się na doradców Nawalnego.

Rosyjski urząd nadzoru łączności i telekomunikacji (Roskomnadzor) zadecydował już o zablokowaniu pięciu stron internetowych, które zostały uznane za powiązane z byłym opozycjonistą Michaiłem Chodorkowskim.

Branża informatyczna wydaje rocznie ponad 97 mln euro, by wpłynąć na podejmowanie decyzji w Unii Europejskiej. Ma większą siłę lobbingu niż sektor farmaceutyczny, finansowy czy paliw kopalnych – podkreślono w raporcie Corporate Europe Observatory i LobbyControl, o którym napisał portal EUobserver.

Federalna Służba Bezpieczeństwa uczciła 144. urodziny Feliksa Dzierżyńskiego odsłaniając jego pomniki w Krasnodarze, a także w Symferopolu na Krymie. Służba prasowa krymskiej jednostki FSB poinformowała, że ​ „Żelazny Feliks był nie tylko symbolem walki z kontrrewolucjonizmem, ale także z nędzą i biedą”. Dzięki udziałowi Dzierżyńskiego „odrestaurowano dwa tysiące mostów, naprawiono prawie trzy tysiące parowozów i naprawiono ponad dziesięć tysięcy kilometrów torów kolejowych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komisja Sprawiedliwości Przejściowej ogłosiła w środę 8 września swój plan przekształcenia Narodowej Hali Pamięci Czang Kaj-szeka, który obejmuje usunięcie posągu z brązu byłego przywódcy Chin i przekształcenie głównej hali „w refleksję nad autorytarną przeszłością Tajwanu”.

Minister spraw zagranicznych Kataru przeprowadził w niedzielę rozmowy w Afganistanie, stając się najwyższym rangą urzędnikiem, który odwiedził ten kraj od czasu przejęcia władzy przez talibów 15 sierpnia.

Policja w Waszyngtonie ponownie zbudowała ogrodzenie przed Kapitolem, które otaczało budynek przez kilka miesięcy po wydarzeniach z 6 stycznia. Służby obawiają się niepokojów w związku z zapowiadanym na 18 września wiecem solidarności z osobami aresztowanymi po „szturmie na Kapitol”.

Iran zezwoli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na sprawdzenie kamer monitorujących w irańskich obiektach jądrowych po niedzielnych rozmowach z szefem MAEA Rafaelem Grossi.

Tureckie ​​Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce zwalczać treści K-pop (koreański pop), które mają mieć negatywny wpływ na młodzież.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply