Rząd Litwy poinformował w poniedziałek, że we wrześniu ruszy budowa płotu na granicy z Białorusią. Pierwszy odcinek zostanie wybudowany przez państwową firmę EPSO-G. Koszt projektu wyniesie 36 mln euro. Pozostała część ogrodzenia zostanie wybudowana do końca września 2022 roku.

Ogrodzenie będzie miało długość 110 kilometrów i wysokość czterech metrów – podaje agencja Reuters. Ogrodzenie będzie wyposażone w drut kolczasty. Pierwszy odcinek zostanie wybudowany przez państwową firmę EPSO-G. Koszt projektu wyniesie 36 mln euro. Budowa pierwszego odcinka ma być zakończona do kwietnia 2022 roku.

Ogrodzenie na pozostałej części (400 km) granicy z Białorusią ma być zbudowane do września 2022 roku. Długość całej litewsko-białoruskiej granicy liczy 670 km.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas oskarżył w poniedziałek Rosję, głównego sojusznika Białorusi, o współpracę z białoruskimi władzami w celu wywołania kryzysu migracyjnego. „Jesteśmy przekonani, że Białoruś od samego początku koordynowała swoje działania z Rosją” – powiedział Anuszauskas.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej mamy do czynienia z szeroko zakrojoną prowokacją i próbą przepchnięcia dziesiątek tysięcy nielegalnych emigrantów tą drogą do Europy. Nie pozwolimy na naruszenie naszych granic i suwerenności Polski – zadeklarował.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających granicę Polski od strony Białorusi. W poniedziałek Straż Graniczna odnotowała 249 prób nielegalnego przedostania się do naszego kraju. Od ponad trzech tygodni grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Osoby niszczące niszczące zasieki na granicy z Białorusią nie pójdą do aresztu

Oglądaj także: Profesor Zapałowski: Polska musi wybudować płot na granicy z Ukrainą

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz