Prezydent Syrii Baszar al-Asad spotkał się w Rosji z jej przywódcą Władimirem Putinem by rozmawiać o dalszej walce w prowincji Idlib.

Prezydenci dwóch państw odbyli najpierw spotkanie w cztery oczy, a następnie dołączyli do nich minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oraz minister spraw zagranicznych i wychodźctwa Fajsal Mikdad. Obecność Szojgu wynikała z tematu rozmów jakim była kooperacja sił zbrojnych dwóch państw „w procesie walki z terroryzmem i zakończenia wyzwalania terytoriów, które są ciągle pod kontrolą organizacji terrorystycznych” – napisała we wtorek syryjska agencja informacyjna SANA.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Agencja odnosi się do części prowincji Idlib w północno-zachodniej części kraju. To ostatni obszar Syrii ciągle kontrolowany przez islamistyczne ugrupowania zbrojne. „Cieszę się, że spotykamy się dzisiaj w Moskwie. Wspólna operacja zwalczania terroryzmu trwa już od około sześciu lat, podczas których armie syryjska i rosyjska dokonały wielkich osiągnięć, nie tylko wyzwalając ziemie czy odsyłając uchodźców do ich miast i wsi, ale także chroniąc wielu niewinnych obywateli na świecie, ponieważ terroryzm nie zna granic politycznych i nie zatrzymuje się na granicach politycznych” – skomentował al-Asad.

Syryjski prezydent mówił zarówno o formacie astańskim jak i genewskim, jako procesach negocjacyjnych mogących prowadzić do politycznego rozwiązania konfliktu wojennego w jego państwie. Jednak wskazał też na „przeszkody, bo są kraje wspierające terrorystów i nie mające interesu w kontynuowaniu tych procesów w kierunku osiągnięcia stabilności w Syrii, i niektóre kraję ustanowiły oblężenie wokół narodu Syrii, oblężenie, które opisujemy jako nieludzkie, niemoralne i nielegalne”, komentując w ten sposób nałożone na ten kraj sankcje, szczególnie dotkliwe ze strony USA.

Asad podziękował Rosji za wspieranie jego stanowiska na scenie międzynarodowej, a także za wsparcie humanitarne jakie państwo to okazało Syrii.

Putin z kolei pogratulował al-Asadowi zwycięstwa w tegorocznych wyborach prezydenckich i chwalił gościa za próby podejmowania dialogu z „oponentami politycznymi”. Jak dodał „naszymi wspólnymi wysiłkami wyzwolona została główna, większa część terytorium Syryjskiej Republiki”. Za główny problem uznał jednak, że część tego terytorium nadal kontrolowana jest przez antyrządowe ugrupowania zbrojne. Wspominając swoją styczniową wizytę w Syrii, Putin twierdził, że uchodźcy wracają na obszary pod kontrolą syryjskich władz. Chwalił wzrost obrotów handlowych między dwoma państwami – w ciągu pierwszego półrocza 2021 r. 3,5-krotny oraz dostawy szczepionek Sputnik do Syrii.

sana.sy/kremlin.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz