Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził we wtorek Syrię, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Baszszarem al-Asadem. – podają rosyjskie i syryjskie media.

Jak podaje agencja TASS, z lotniska Putin udał się do sztabu rosyjskich wojsk w Damaszku, gdzie spotkał się z syryjskim przywódcą. Putin i Asad wysłuchali raportu wojskowego o sytuacji w różnych regionach Syrii. Później odbyły się dwustronne rozmowy między delegacjami obu krajów. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa w trakcie rozmowy z Assadem Putin zauważył, że obecnie można stwierdzić, że Syria znacznie posunęła się do przodu na drodze do przywrócenia swojej państwowości i integralności terytorialnej. Jego zdaniem obecnie na ulicach Damaszku można dostrzec oznaki normalizacji życia.

Według syryjskiej rządowej agencji SANA raport o sytuacji wojskowej w Syrii złożył dowódca rosyjskich sił w tym kraju. Ze zdjęć agencji wynika, że rosyjskiemu prezydentowi towarzyszył m.in. minister obrony Siergiej Szojgu. Tematem rozmów Putina i Asada były ostatnie wydarzenia w regionie, plany walki z terrorystami w prowincji Idlib oraz wydarzenia w północnej Syrii i działania Turcji w tym regionie.

Rosyjski prezydent wspólnie z Asadem odwiedził meczet Umajjadów w Damaszku, gdzie znajdują się relikwie św. Jana Chrzciciela oraz prawosławny Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Damaszku. Dodajmy, że do wizyty doszło pierwszego dnia Bożego Narodzenia obchodzonego w Kościołach wschodnich. Putin przekazał z tej okazji świąteczne życzenia rosyjskim żołnierzom stacjonującym w Syrii.

Portal Interia napisał, że niezapowiedziana wizyta Putina w Damaszku ma najpewniej związek z zaostrzeniem się sytuacji na Bliskim Wschodzie po zabiciu przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Zarówno Iran jak i Rosja są sojusznikami Syrii a rosyjska interwencja w 2015 roku pozwoliła Baszszarowi al-Asadowi na utrzymanie się u władzy. Z kolei USA mają swoją bazę we wschodniej Syrii, co czyni kraj potencjalnym miejscem konfliktu z Iranem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Putin: Rosja wypełniła swoją misję w Syrii

Kresy.pl / TASS / SANA / Interia
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz