Rosja wykonała zadania jakie postawiła sobie w ramach operacji wojskowej w Syrii – powiedział w ostatni czwartek, po szczycie grupy BRICS, prezydent Władimir Putin.

Jeśli chodzi o rosyjskie interesy, pierwszym i najważniejszym z nich było uniemożliwienie wielu dobrze wyszkolonym i uzbrojonym terrorystom przedostania się na terytorium Rosji. W tym sensie, nie mogę powiedzieć, że rozwiązaliśmy w 100% tę kwestię, ale w znacznej mierze tak – oznajmił Putin.

Po rozpoczęciu patrolowania granicy syryjsko-tureckiej przez syryjską straż graniczną, mamy szerszy dostęp do informacji kto pozostaje w obozach – dodał.

Wiemy, że znajdują się w nich setki terrorystów, którzy przybyli z Rosji, a także kilkuset ze Wspólnoty Niepodległych Państw. A jak wielu zostało unicestwionych? Nie mniej niż tyle, być może nawet więcej – podkreślił prezydent Rosji.

Putin przypomniał, że od momentu rosyjskiej interwencji zbrojnej, wspierającej legalny rząd w Damaszku, 90% terytorium Syrii zostało wyzwolone z rąk terrorystów. Nie tylko wyzwolone, ale i powróciło pod kontrolę legalnego rządu. Osiągnęliśmy to, co sobie nakreśliliśmy na początku – zauważył.

Czytaj także: Prawie 50 tysięcy Rosjan wzięło udział w operacji w Syrii

Rosyjski prezydent dodał, że rząd USA i prezydent Trump  także mieli swój wkład w walce z terroryzmem w Syrii, ale bezstronni obserwatorzy będą w stanie dostrzec również rolę Rosji w tym procesie.

Jeśli chodzi o udział USA w wojnie z terroryzmem w Syrii, mieli swój wkład. Dostrzegamy to, tak jak i wkład prezydenta Trumpa. Jednakże, zanim Rosja przybyła i wzięła aktywny udział w tych działaniach, międzynarodowa koalicja nie osiągnęła żadnych poważnych rezultatów przez kilka lat – podsumował Putin.

Rosjanie prowadzą interwencję wojskową w Syrii od jesieni 2015 r. Zostali zaproszeni do Syrii przez jej legalne władze, które są przez Moskwę wspierane politycznie od początku konfliktu. Wsparcie Rosji odegrało olbrzymią rolę w przywróceniu kontroli władz Syrii nad większością terytorium kraju.

Czytaj także: Putin: Wszystkie wojska stacjonujące w Syrii nielegalnie muszą ją opuścić

AlMasdarNews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply