Niezwykle zimna jak na południowy i pustynny stan pogoda doprowadziła do przerw w dostawach energii elektrycznej w Teksasie.

Portal Money.pl już we wtorek pisał o zmrożonych polach naftowych, zamarzających wodociągach, a co jeszcze gorsze w skutkach przestających działać wiatrakach. Farmy wiatrowe ogrywają dużą rolę z pozyskiwaniu energii elektrycznej w tym stanie nie zintegrowanym z sieciami energetycznymi innych regionów USA. W Teksasie farmy wiatrowe produkują więcej energii elektrycznej więcej niż w jakimkolwiek innym stanie, trzy razy więcej niż uważana za najbardziej ekologiczny stan Kalifornia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Domy w Teksasie nie są przygotowane do utrzymywania ciepła w niskich temperaturach atmosfery. W stanie tym śnieg spadł dopiero po raz trzeci od 123 lat. W dodatku 60 proc. teksańskich gospodarstw domowych ogrzewa się głównie urządzeniami elektrycznymi. Sytuacja ta spowodowała gwałtowny wzrost poboru energii. Rekord padł już 14 lutego, jak podał portal Business Insider. Jednocześnie w warunkach takiego zapotrzebowania produkcja energii spadła o 45 tys. megawatów. To połowa dziennego zapotrzebowania w USA. Doprowadziło to do sytuacji w której bez prądu pozostaje około 4 mln ludzi.

Money.pl twierdzi, że niedobory energii wynikły właśnie z nieprzystosowania farm wiatrowych do mroźnej pogody. Stanąć miała połowa teksańskich wiatraków. Odmienne informacje przedstawił w środę Business Insider, który napisał za lokalnym źródłem, że tylko 13 proc. ubytku w produkcji energii wynikało z problemów w funkcjonowaniu farm wiatrowych natomiast przestała funkcjonować niemal połowa elektrowni gazowych znajdujących się w tym stanie. „Gazociągi zamarzają, a szyby gazowe stają się na tyle zimne, że wydobycie surowca staje się niemożliwe” – wytłumaczył Parker Fawcett, analityk rynku gazowego w S&P Global Platts – „Z kolei pompy, które odpowiadają za proces ekstrakcji gazu spod powierzchni ziemi, są zasilane prądem, którego brakuje”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednak tak brak działalności tak wielu elektrowni gazowych nie jest powodowany wyłącznie przez problemy techniczne. W wybitnie wolnorynkowym systemie energetycznym Teksasu miejscowe zakłady energetyczne nie inwestują w budowę magazynów na zapasy gazu. W dodatku ceny gazu wystrzeliły w górę.

Mroźna pogoda powoduje też konsekwencje na drogach. Jak podał Money.pl w czwartek w Fort Worth 130 samochodów uczestniczyło w jednym wypadku drogowym. Zginęło dziewięć osób, a 65 zostało hospitalizowanych.

Czytaj także: Kongres USA zatwierdził prawie bilionowy pakiet antykryzysowy

money.pl/businessinsider.com/naturalgasintel.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz