USA: Nieudany test broni hipersonicznej

Portal amerykańskiej telewizji CBS News napisał w piątek o nieudanej próbie odpalenia „rakiety nośnej z hipersoniczną częścią bojową” wykonanej przez siły USA. W materiale nie wskazano, jaki dokładnie system testowano. Zdementowano jednak jakoby był to nosiciel tzw. Common Hypersonic Glide Body.

Próba miała miejsce w czwartek (21 października). Według CBS News rakieta nośna przenosiła beznapędową hipersoniczną część bojową. Test nie udał się z powodu nieudanego startu rakiety nośnej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rzecznik prasowy Pentagonu kmdr ppor. Tim Gorman mówił o usterce „stosu” stopni napędowych. Jego zdaniem nie można mówić o nieudanym teście hipersonicznej techniki (bojowej), tylko o fiasku testu rakiety nośnej.

O próbie napisała już w czwartek agencja Reuters. W materiale nie wskazano jednak żadnych szczegółów.

Test został przeprowadzony z kosmodromu Pacific Spaceport Complex – Alaska (PSCA) na półwyspie Narrow Cape na wyspie Kodiak niedaleko wybrzeży Alaski.

Przypomnijmy, że niedawne doniesienia gazety Financial Times (FT) sugerowały, że Chiny wystrzeliły naddźwiękowy pocisk zdolny do przenoszenia broni jądrowej. Według medium test miał miejsce w lipcu br. MSZ Chin zaprzeczyło tym informacjom sugerując, że testowany był pojazd kosmiczny, nie pocisk hipersoniczny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wrześniu Stany Zjednoczone przetestowały pocisk hipersoniczny HAWC z silnikiem strumieniowym typu scramjet. Podkreślono wówczas, że to pierwszy od 2013 r. udany test tego rodzaju broni w USA.

Zobacz także: Chińscy generałowie mówią o konieczności przygotowania się na możliwą konfrontację z USA

W kwietniu bieżącego roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

Zobacz także: USA: nieudany test broni hipersonicznej

Zobacz także: Były ekspert Pentagonu: USA przegrały rywalizację z Chinami, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji

cbsnews.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz