USA: Pentagon: Przeprowadzono udany test broni hipersonicznej

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone przetestowały pocisk hipersoniczny HAWC z silnikiem strumieniowym typu scramjet. W poniedziałek Pentagon poinformował o zdarzeniu. Podkreślono, że to pierwszy od 2013 r. udany test tego rodzaju broni w USA.

To przybliża nas o krok do zaoferowania amerykańskiej armii zdolności bojowych nowej generacji – oświadczył Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

“Przygotowujemy kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami jeszcze w tym roku” – dodał.

DARPA podkreśla w komunikacie, że pocisk opracowany przez Raytheon Technologies, został wypuszczony z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika scramjet (naddźwiękowego spalania strumieniowego) firmy Northrop Grumman.

Pocisk porusza się z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku.

“Pocisk HAWC działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe, ma też znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych” – zaznacza DARPA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Technologia silnika scramjet firmy Northrop korzysta z dużej prędkości rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, co umożliwia ciągły lot z prędkością naddźwiękową.

Zobacz także: USA: nieudany test broni hipersonicznej

Podkreślono, że test odbył się w momencie, gdy globalni rywale USA przyspieszyli prace nad rozwojem broni hipersonicznej.

W kwietniu bieżącego roku rosyjskie siły zbrojne po raz pierwszy przeprowadziły w Arktyce ćwiczenia w zakresie przechwytywania broni hipersonicznej, wykorzystując do tego ciężkie myśliwce przechwytujące MiG-31BM.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku rosyjskie media informowały, że w Ministerstwie Obrony Rosji podjęto decyzję o uzbrojeniu lotnictwa morskiego Floty Północnej w hipersoniczny system Kinżał.

darpa.mil / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply