W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin oskarżyło USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych w związku z wejściem amerykańskich służb do zamkniętego konsulatu Chin w Houston w Teksasie. ChRL zapowiedziała „stosowną odpowiedź”.

W sobotę chiński MSZ oskarżył Stany Zjednoczone o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych poprzez wejście amerykańskich służb do budynku zamkniętego konsulatu Chin w Huston – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). Zapowiedziano „stosowną odpowiedź”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W piątek po południu doszło do wejścia amerykańskich funkcjonariuszy, niedługo po tym, jak Chiny zgodnie z nakazem Waszyngtonu zamknęły swoją placówkę. Amerykańskie media, m.in. CNN sugerowały, że przedstawiciele służb mieli wejść do budynku tylnymi drzwiami, z pomocą ślusarza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Co się tyczy wtargnięcia strony amerykańskiej na teren chińskiego konsulatu generalnego w Houston, Chiny wyrażają silne niezadowolenie i zdecydowany protest” – oświadczył chiński MSZ. Zapowiedziano „stosowną i konieczną odpowiedź”.

Jak pisaliśmy, w minionym tygodniu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo nakazał zamknięcie chińskiej palcówki dyplomatycznej. Określił ją jako „ośrodek szpiegowania i kradzieży własności intelektualnej”.

W dniu poprzedzającym opuszczenie konsulatu telewizyjne kamery uchwyciły, że z dziedzińca budynku wydobywał się dym palonych papierów.

Podawaliśmy, że w piątek Chiny w ramach odwetu nakazały zamknięcie konsulatu USA w Chengdu w Syczuanie. Amerykanie mają to zrobić w ciągu 72 godzin – do 10 rano w poniedziałek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami są obecnie uznawane za najgorsze od kilku dekad. Obydwa państwa spierają się w kwestiach handlowo-gospodarczych oraz w sprawie pandemii Covid-19, a także kwestii związanych z autonomią Hongkongu oraz przestrzegania praw człowieka wobec Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej.

pap / wnp.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz