W środę, w Waszyngtonie przedstawiciele władz USA i Chin podpisali umowę, która ma zatrzymać trwającą od 18 miesięcy wojnę handlową między największymi gospodarkami świata.

Umowę podpisali w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump oraz wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej Liu He, bliski współpracownik chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i przewodniczący Komisji do Spraw Finansów i Gospodarki Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Liu He był szefem zespołu negocjującego z Amerykanami porozumienie handlowe. Jak podkreśla agencja Reutera porozumienie określa „fazę pierwszą” wygaszania wojny handlowej do jakiej doszło między dwoma mocarstwami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wspólnie naprawiamy błędy przeszłości i zapewniamy na przyszłość bezpieczeństwo i sprawiedliwość ekonomiczną amerykańskim pracownikom, rolnikom i ich rodzinom” – skomentował podpisanie umowy Trump.

Umowa zawiera zobowiązanie Chińczyków do importu dodatkowej amerykańskiej produkcji na łączną sumę 200 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat w porównaniu do wartości importu w 2017 r. (wyniosła ona wówczas 186 mld dol.). Wśród nich zamówienia produktów amerykańskiego sektora rolnego mają być wyższe o 50 mld dol., zamówienia na produkty przemysłowe wyższe o 75 mld dol., zamówienia na dostawy surowców energetycznych wyższe o 50 mld. dol.

Mimo ustępstw chińskich Amerykanie utrzymają 25-procentowe cła jakie nałożyli na chińskie dobra o wartości 250 mld dol. czyli na ponad połowę wartości chińskiego eksportu do USA. Jednak o połowę (do 7,5 proc.) obniżone zostaną cła na chińskie telewizory, słuchawki bezprzewodowe i buty. USA zobowiązali się także do nie nakładania cła na produkowane w chinach laptopy i telefony komórkowe.

Konflikt między USA i Chinami w sprawie handlu rozpoczął się od nałożenia w 2018 r. wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportuAmerykanie zagrozili Chińczykom uderzeniem na polu finansowym poprzez usunięcie chińskich spółek z największej światowej giełdy na Wall Street.

reuters.com/forsal.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz